Пращат в Сирия Кофи Анан
Бившият генерален секретар на ООН ще търси мирен изход от кризата
/ брой: 47
ООН и Арабската лига избраха Кофи Анан за пратеник в Сирия във връзка с кризата в страната, предадоха световните информационни агенции. Името на бившия генерален секретар на ООН бе съобщено от наследника му на поста Бан Ки-мун и председателя на Арабската лига Набил ал Араби на конференция в Тунис, посветена на Сирия.
Анан трябва да намери мирен изход на кризата в страната, продължаваща близо година и отнела живота на хиляди сирийци досега. Допълнително ще бъде избран и заместник на Анан, който ще бъде арабин.
Агенциите допълват, че първоначалните намерения са били именно арабин да бъде основният пратеник, но не е била намерена подходяща кандидатура. Другият възможен избор, освен Анан, е бил Марти Ахтисаари, известен с мисията си в Косово.
Анан ще работи за намиране на мирно решение на сирийската криза, прекратяване на насилието и нарушаването на човешките права. Бившият генерален секретар на ООН ще посредничи между сирийското правителство и сирийската опозиция за постигане на диалог. Преди дни Общото събрание на ООН подписа резолюция в подкрепа на плана на Арабската лига, предвиждащ оттеглянето на сирийския президент Башар ал Асад. По данни на организацията само за 11 месеца в Сирия са убити над 5400 цивилни граждани.
Кофи Анан вече призова всички групи в Сирия да си сътрудничат, за да прекратят насилието и да намерят мирно решение за кризата, предаде Ройтерс. Основен негов пътеводител ще бъде резолюцията от миналата седмица, която вдигна високо ръце "за" оттеглянето на сирийския президент Башар ал Асад.
"За мен е чест да приема ролята на специален пратеник за сирийската криза, посочва Анан в изявление. Очаквам с нетърпение да имам пълното сътрудничество на всички свързани групи и заинтересовани страни в подкрепа на това обединено и решително усилие от Обединените нации и Арабската лига, за да помогнат за край на насилието и злоупотребите с човешките права, както и за стимулирането на мирно решение на сирийската криза", пише още в изявлението.
Междувременно представители на около 60 страни се събраха в Тунис, за да обсъдят как да помогнат на сирийския народ. Участниците във форума искат да изпратят ясно послание на режима в Дамаск да прекрати репресиите. Пореден бойкот обаче бе наложен от Русия и Китай, които продължават да твърдят, че са против всякаква чужда намеса в Сирия.
По-рано сирийският президент обяви проекта си за нова конституция на страната. Проектоконституцията съдържа преамбюл, шест части и 157 члена. В първата част са заложени "Основните принципи", придружена от четири глави (политически, икономически, социални, образователни и културни принципи). Проектоконституцията ще бъде подложена на референдум на 26 февруари 2012 г.