Praesumptio innocentiae*
/ брой: 205
"Разследването на криминални престъпления в КТБ няма и не трябва да има отношение към финансовата съдба на банката." "Разследването на престъпленията и нарушенията в банката ще стигне докрай както по отношение на длъжностните лица в нея, така и в БНБ и по-специално в "Банков надзор." "Едната линия са чисто криминалните проблеми. Тези проблеми ние ги разследваме и след като ги разследваме, ние сме убедени, че такива престъпления са осъществявани." Ей такива изявления направи главният прокурор на републиката в сряда в Мизия. Това са съзнателно изречени думи. При това от юрист, който отлично знае, че само съдът може да каже дали има престъпление. И докато съдът не се е произнесъл, е в сила презумпцията за невинност, която впрочем се гарантира и от Хартата на основните права на Европейский съюз, чийто чл.48 гласи: "Всеки обвиняем се счита за невинен до установяване на вината му в съответствие със закона".
Обаче. Откакто е главен прокурор, г-н Цацаров не е казал нито една дума случайно, ей така. Всичко е добре премислено и преследва определена цел. Целта в случая е в обществото да продължи се нагнетява впечатлението за нещо много нередно в КТБ. Голяма работа, че всички обвинения на прокуратурата, които бяха "прекроявани" неднократно, едно по едно се отхвърлят от съда, а задържаните са пуснати. Голяма работа, че целият скандал с банката започна от прокурорите, които нахлуха в едни офиси като слонове в стъкларски магазин. После многократно и финансисти, и икономисти натъртваха, че банките са особени институции и това действие на прокуратурата е недопустимо. Както впрочем и изявленията на главния прокурор в Мизия.
И още нещо недопустимо иска да направи Цацаров - да организира среща на експерти и представители на БНБ за оздравяване на банката. Никак, ама никак не е работа на главния прокурор да оздравява банки.
В друга ситуация това би звучало смешно. В случая обаче очевидно всичко е премислено.
-----------
*Презумпция за невинност