19 Юли 2025събота13:17 ч.

Потенциални перачи

/ брой: 80

автор:Веселка Венкова

visibility 1025

Стана ясно, че банковият сектор творчески прилага спорното българско законодателство. Да получиш паричен превод чрез системата за експресни парични преводи в страната и чужбина "Уестърн Юниън" във валутните бюра, няма проблем - стриктно прилагат изискванията на международната структура. В банките нещата не стоят по същия начин. Всяка е доразработила свои рестрикции на Правилника за прилагане на Закона за мерките срещу изпиране на пари и за някои кредитни институции клиентът е потенциален перач. Затова трябва надлежно да попълни декларация, че няма връзка с политици(?!), но не с хора от организираната престъпност, бизнесмени или синдикалисти например.
Не попълних такава декларация, провеждайки експеримент за вестника съвсем съзнателно. Връзката ми като репортер с повечето политици е факт. Интервюирайки повечето от тях, съм разбрала детайли от партийната им битност, от които и съпругите им едва ли се интересуват. Търчейки от клон на клон в столицата, разбрах защо обикновеният български гражданин, който получава пари от свои близки в чужбина, за да преживява достойно, ползва услугите на обменните бюра. Там декларации за смешните сумички не се попълват, не те третират като перач на пари, а и компютрите им не засичат. Остават въпросите кого обслужва некачественото законодателство и Законът за мерките срещу изпирането на пари върши ли работа, или е правен за отчет пред ЕС.
Българите, "живеещи постоянно в чужбина" - от формулировката не става ясно дали в статистиката влизат и гасарбайтерите, са върнали в родината общо 59 млн. евро през януари 2013 г. Данните са официални - на БНБ. Парите били по-малко спрямо изпратените през декември 2012 г. 60,4 млн. евро, но пък точно толкова са превели милите ни роднини и през януари същата година, принудени да работят за себе си и за нас в "тази тежка чужбина".
Пак според БНБ общата стойност на върнатите в страната средства за цялата 2012 г. възлиза на 800 млн. евро. - с близо 4% повече в сравнение с 2011 г., когато сумата била 770,1 млн. евро. Както твърдят експерти, минимум 600-700 млн. евро са емигрантските пари, които заедно с еврофондовете крепят икономиката на България. За 2009 г. паричните трансфери от чужбина били 1,2 млрд. евро. Без връзка с политици, щото тях не ги храни внукът от Канада...

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ