22 Февруари 2026неделя09:18 ч.

Посрещаме Нощта на четенето за трети път

В десетки библиотеки и книжарници в страната в събота ще има срещи с автори, дискусии и представления, арт изяви и атрактивни игри

/ брой: 11

автор:Дума

visibility 1251

Третото издание на Нощта на четенето ще се проведе в събота, 19 януари. Целта на европейската инициатива, която започна през януари 2017 г. по идея на Министерството на културата и комуникациите на Франция, е да насърчи четенето, и то най-вече сред младите хора. А това се постига, като библиотеки, книжарници, литературни клубове и арт пространства за срещи с книгите и техните автори са отворени в тази съботна януарска вечер много по-дълго от обичайното за всички посетители и ценители на стойностната литература.

България се присъедини към чудесната инициатива в подкрепа на книгата още в първото издание на европейската Нощ на четенето през януари 2017 г., припомнят от сдружение "Словеса".

В рамките на предстоящата Нощ на четенето у нас, в която се очаква отново да се включат и много читалища, издателства и неправителствени организации, в десетки библиотеки и книжарници в страната ще се състоят интересни срещи с автори, дискусии и представления, ще бъдат организирани уъркшопи и творчески изяви, тематично свързани с четенето, както и публични четения под музикален съпровод, най-разнообразни арт изяви и атрактивни игри (дори и по пижами!) с цел стимулиране на креативността и вдъхновението.

В събота не само във Франция, но и в много европейски страни, библиотеките и книжарниците отново ще предложат на всички приятели на книгата и четенето възможността да преоткрият по един забавен и празничен начин богатството на техните хартиени и дигитални колекции, да научат повече за най-новите издания, да обменят идеи, да се срещнат и с любими автори, илюстратори, разказвачи на интересни истории, допълват от сдружение "Словеса". Библиотеките и книжарниците са места на познание и споделяне, а това ще рече, че достъпът до тези културни средища и островчета на духовността трябва да е максимално улеснен, за да се радват те и на още по-голяма посещаемост. Голямата амбиция на инициаторите на Нощта на четенето е да направят необходимото библиотеките и книжарниците да са по-привлекателни, по-приветливи и по-интересни за всички, които обичат общуването с хубавите книги, но и за всички, които към днешна дата по една или друга причина все още са далеч от тях.

Да не забравяме и най-важното - библиотеките са не само съвременни центрове за четене и информираност, но те играят изключително важна роля и в развитието, изграждането на просветено гражданско общество, споделящо общи ценности, отбелязват още от "Словеса".

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ