Последни сме в Европа по осигуреност с психиатри
Липса на кадри, ниско заплащане, лошо оборудване са част от проблемите
/ брой: 26
България е на последно място в Европа по осигуреност с психиатри, заяви д-р Владимир Наков от Националния център по обществено здраве и анализи по време на заседание на Временната комисия за защита на правата на психичноболните пациенти. Той цитира данни от проведено през 2023 г. наблюдение на психиатричната помощ у нас. Установени са нарушения на Закона за здравето - съдилищата в някои градове изпращат пациенти на принудително лечение за 6, вместо за законните 3 месеца. За взимане на специалност "Психиатрия" колоквиумите са 12, а в останалите медицински специалности са шест. По думите на д-р Наков в момента се разработва нова програма за следдипломно обучение по специалността. Той заяви, че в други държави има целеви финансов механизъм за активно участие на лекарите в конгреси и конференции по психиатрия.
Друг проблем е недостигът на персонал на всички нива в психиатричните грижи, ниско е заплащането, лоша е материалната база, не е достатъчно оборудването, не е добра организацията между звената за психиатрична помощ на регионално ниво. Психиатрите са концентрирани основно в университетските градове, а удвояването на психиатричните легла в София няма да реши проблема и ще доведе до още по-лошо разпределение на персонала в страната.
Средната възраст на психиатрите в България към август 2022 г. е около 60 г. и се очаква до 15 години да има тежка криза, тъй като броят на младите лекари е изключително малък. Сред персонала жените са два пъти повече от мъжете.
Според министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков един от сериозните проблеми, който трябва да се реши, е увеличаването на заплатите на медицински сестри и лекари в държавните психиатрични болници, а в бюджета на МЗ за тази година не са предвидени средства за това. "В усилията си да върнем психичноболните пациенти в общността, създадохме клинични пътеки в психиатрията. Това срещна традиционния отпор, което за мен е необяснимо, при положение че досега няма никакъв режим за контрол на случващото се в психиатричните болници", каза Хинков. Според него с изграждането на центрове за психично здраве в областните градове ще може да започне истинска деинституционализация. По думите му от МЗ са поискали в Министерството на финансите да коригират средствата, предвидени за изграждане на 300 амбулатории и те да бъдат за изграждане на центрове за психично здраве. Отговорът от МФ е, че до този момент няма предвидени средства, каза Хинков.