26 Юни 2024сряда16:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Последни сме в ЕС по разходи за образование

По инвестиции за наука България изостава 10 пъти от средното ниво на парите за изследвания в Евросъюза

/ брой: 148

автор:Велиана Христова

visibility 143

България е страната на ЕС, която прави най-малко разходи за образование заедно с Румъния, показва доклад на Eurostat за инвестициите в знание, публикуван завчера. През 2006 г. сме отделяли за образованието 4% от БВП, а през 2001 процентът е спаднал на 3,8. Само Румъния е по-зле от нас и отделя за сектора 3,1% от БВП.
Най-много публични инвестиции за ученици и студенти прави Дания - 8,8% от БВП, следвана от Малта - 8%, Кипър, Швеция, Финландия и Белгия (6,6 %). Средното ниво на публичните пари за образование в ЕС-28 е 5,3% от БВП, а заедно с частните инвестиции квотата нараства до 6%, отбелязват от Eurostat. С малко над 4% инвестиции за сектора са Словакия (4,1), Хърватия (4,2), Италия (4,2) и Унгария (4,7). По показателя публични инвестиции (без частните) след нас и преди Румъния се оказва Люксембург. В Малта и Кипър частните инвестиции за образование са се увеличили съответно с 2,4 и 1,6 на сто.
В същото време Националният статистически институт у нас пък отчете, че през 2014 г. разходите на държавата за научна и развойна дейност (НИРД) са 206,6 млн. лв., което като сума е едва с около 6 млн. повече, отколкото през 2013 г. Нарастването на сумата за НИРД с 6 млн. лв. не се отразява обаче на процента от БВП, който България инвестира в сектора - бюджетните ни разходи за целта са едва 0,25% от БВП, с което България твърдо се нарежда на последно място в Европейския съюз. Нивото на този процент е замразено от години насам, с което България съществено изостава от всички страни на ЕС, където средният процент публични инвестиции за наука и развойна дейност е 0,68 през 2013 г., съобщават от НСИ. А общо инвестициите в НИРД в ЕС-28 са средно 2,1% от БВП, като целта е до 2020 г. да станат 3%. Това показва, че България изостава точно 10 пъти от средното ниво на инвестициите за наука в ЕС. Абсурдното е, че във всички документи и на сегашното правителство е записано, че парите за наука от 2014 до 2020 г. се увеличават ежегодно и в края на периода трябва да са 1,5% от БВП. Което при "замразените" инвестиции за сектора няма как да се случи. Световната банка в доклад, огласен вчера, отбеляза, че България силно изостава във високотехнологичните дейности и производства.
Най-много (34,4% от всички научни и развойни разходи) са тези за развитие на селското и горското стопанство и на риболова. За наука в енергийния сектор през 2014 г. са заделени едва 634 хил. лв. За изследвания в образованието НСИ отчита цели 11,8 млн. лв. Цели 37,1 на сто от населението на България никога не са използвали интернет, сочи още НСИ.

 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 560

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 295

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 264

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 304

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ