18 Май 2024събота20:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Последни сме в ЕС по разходи за образование

По инвестиции за наука България изостава 10 пъти от средното ниво на парите за изследвания в Евросъюза

/ брой: 148

автор:Велиана Христова

visibility 114

България е страната на ЕС, която прави най-малко разходи за образование заедно с Румъния, показва доклад на Eurostat за инвестициите в знание, публикуван завчера. През 2006 г. сме отделяли за образованието 4% от БВП, а през 2001 процентът е спаднал на 3,8. Само Румъния е по-зле от нас и отделя за сектора 3,1% от БВП.
Най-много публични инвестиции за ученици и студенти прави Дания - 8,8% от БВП, следвана от Малта - 8%, Кипър, Швеция, Финландия и Белгия (6,6 %). Средното ниво на публичните пари за образование в ЕС-28 е 5,3% от БВП, а заедно с частните инвестиции квотата нараства до 6%, отбелязват от Eurostat. С малко над 4% инвестиции за сектора са Словакия (4,1), Хърватия (4,2), Италия (4,2) и Унгария (4,7). По показателя публични инвестиции (без частните) след нас и преди Румъния се оказва Люксембург. В Малта и Кипър частните инвестиции за образование са се увеличили съответно с 2,4 и 1,6 на сто.
В същото време Националният статистически институт у нас пък отчете, че през 2014 г. разходите на държавата за научна и развойна дейност (НИРД) са 206,6 млн. лв., което като сума е едва с около 6 млн. повече, отколкото през 2013 г. Нарастването на сумата за НИРД с 6 млн. лв. не се отразява обаче на процента от БВП, който България инвестира в сектора - бюджетните ни разходи за целта са едва 0,25% от БВП, с което България твърдо се нарежда на последно място в Европейския съюз. Нивото на този процент е замразено от години насам, с което България съществено изостава от всички страни на ЕС, където средният процент публични инвестиции за наука и развойна дейност е 0,68 през 2013 г., съобщават от НСИ. А общо инвестициите в НИРД в ЕС-28 са средно 2,1% от БВП, като целта е до 2020 г. да станат 3%. Това показва, че България изостава точно 10 пъти от средното ниво на инвестициите за наука в ЕС. Абсурдното е, че във всички документи и на сегашното правителство е записано, че парите за наука от 2014 до 2020 г. се увеличават ежегодно и в края на периода трябва да са 1,5% от БВП. Което при "замразените" инвестиции за сектора няма как да се случи. Световната банка в доклад, огласен вчера, отбеляза, че България силно изостава във високотехнологичните дейности и производства.
Най-много (34,4% от всички научни и развойни разходи) са тези за развитие на селското и горското стопанство и на риболова. За наука в енергийния сектор през 2014 г. са заделени едва 634 хил. лв. За изследвания в образованието НСИ отчита цели 11,8 млн. лв. Цели 37,1 на сто от населението на България никога не са използвали интернет, сочи още НСИ.

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1067

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1104

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1200

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1124

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1235

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1074

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1288

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1231

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1172

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ