13 Септември 2025събота05:03 ч.

Порой удави столицата за часове

БСП поиска Йорданка Фандъкова да обясни защо допусна трайната тенденция всеки дъжд да "потапя" града

/ брой: 128

автор:Дума

visibility 1012

В рамките само на около два часа порой наводни голяма част от столицата в понеделник привечер. Пострадаха най-много южните и западните квартали. Дъждът заля улици, наводни много сгради, сред които и болници, и спря тока в няколко квартала. Коли останаха блокирани в наводнените участъци.

Само в първите часове на бурята бяха подадени над 430 сигнала за прекъснат ток, а общо молбите са помощ са над 700. Стотици снимки и клипове на щетите от природната стихия публикуваха столичани по време на пороя. Те изразяваха и възмущението си от последиците от летния порой и от неподдържаните шахти. Започнаха да се появяват коментари като "София на три морета" и призиви да се вземат лодки и плавници. Около 50 литра вода на квадратен метър са паднали за час, стана ясно по-късно. Това е причината за преливането на Слатинската и Перловската река, които заляха съседни улици. Заради това бе спряно напълно движението по бул. "Евлоги и Христо Георгиеви". 

С наводнени приземни помещения осъмнаха болница "Надежда", ВМА и "Пирогов", както и мазето на театър "Сълза и смях". Бурята нанесе сериозни поражения и на НДК, като в сградата бяха наводнени приземни етажи, откъсна панели от козирката от един от входовете. Има един леко пострадал човек от паднал покрив на търговска верига след мълния. В централната градска част пороят изрови улични павета. Критично бе положението в четири метростанции. Те се превърнаха в реки и спряха достъпа на пътниците до метрото, което обаче продължи да работи. В части от града паднапградушка, която нанесе щети на автомобили. През целия вчерашен ден продължи почистването на уличните платна, на шахтите, както и отводняването на тунела на Лъвов мост и почистването на подлезите по бул. "България" и "Гоце Делчев".

От БСП в София поискаха от кмета Йорданка Фандъкова да даде обяснение защо допусна трайната тенденция всеки дъжд да "потапя" града. Според социалистите случилото се е резултат от проявявано през годините системно безхаберие от Столичната община при управлението на града. Oт левицата настояват Фандъкова незабавно да внесе за разглеждане в СОС програма за действие на общината с цел преодоляване на подобни кризисни ситуации в бъдеще с конкретни срокове и отговорници.

Процесът на присъединяване към еврото няма да е лек

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 170

Димитър Радев за първи път на заседание на ЕЦБ

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 170

Предупреждават ни за опасни храни от чужбина

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 170

Задава се хаос със сметките за парно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 170

Показно убийство на привърженик на Тръмп

автор:Дума

visibility 606

/ брой: 170

Учебната година в Гърция започна с протести

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 170

Ким Чен Ун подготвя дъщеря си за лидер

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 170

НАТО няма да активира член 5

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 170

Истинска памет

автор:Александър Симов

visibility 562

/ брой: 170

Диагноза - русофобия

автор:Боян Бойчев

visibility 581

/ брой: 170

Драма с класов привкус

автор:Юрий Борисов

visibility 538

/ брой: 170

Приложима ли е четиридневна работна седмица в България

visibility 593

/ брой: 170

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ