Поръчват шест медицински хеликоптера за 50 млн. лева
Здравното министерство ще търси издатели, журналисти и представители на религиозни общности, които да мотивират българите да се ваксинират
/ брой: 117
След дългогодишна борба за осигуряване на спешна медицинска помощ по въздух, стана ясно, че държавата най-накрая ще започне процедура по закупуването на медицински хеликоптери. Те вероятно ще са 6 и ще струват 50-60 млн. лева. Изготвени са проектни фишове и цялостната оценка, има и разработена програма, която се внася за финансиране в Плана за възстановяване и устойчивост. Също така ще бъдат изградени площадки за кацане на хеликоптерите в 15-20 лечебни заведения. "Задвижена е цялата процедура, финансирането е осигурено, документацията е подготвена. Ако нещата не се забавят, до края на 2024 г. би трябвало да имаме функционираща система за спешна въздушна помощ", заяви здравният министър Стойчо Кацаров. България е единствената държава в ЕС, която няма медицински хеликоптери.
Другата новина, който оповести вчера министърът, засяга пандемията и ваксинацията. Предвижда се преобразуването на Националния ваксинационен щаб в Консултативен съвет по ваксинация към министъра. Целта е в него да могат да се привлекат хора, които не са служители от здравното министерство - пациенти, издатели, журналисти, представители на религиозни общности, които да помагат за мотивирането на хората да се ваксинират.
Здравният министър съобщи още, че иска да промени подхода към регламентирането на това кой на какви условия трябва да отговаря, за да влезе в страната ни. Целта е да се стъпи на общите критерии на ЕС за зелена, оранжева и зелена зона. Така, ако човек идва от страна от дадена зона, той ще трябва да отговаря на определените изисквания за нея. В момента страната не дели държавите според четиристепенната система на Брюксел, чрез която ЕС отправя препоръки към държавите-членки за предприемане на ограничителни мерки при пътуванията.
43 на сто от българите са преболедували
Около 43% от населението се е срещало с КОВИД-19, показва непредставително изследване на частна верига лаборатории, оповестено от здравното министерство. Изследвани са проби за антитела на хора, които са посетили лабораториите в последните дни на май и началото на юни. От 2665 проби в 38 населени места става ясно, че в Пазарджик има най-много преболедували - 62%, следва Ямбол с 56%. Една трета от живеещите в София имат антитела от естествена среща с вируса.
МЗ също провежда проучване и очаква до месец да бъдат представени данни от него. За това изследване данни ще подадат всички лаборатории и болници, които са работили с пациенти с КОВИД-19. Ще бъде обявена обществена поръчка за 10-15 хил. лв. за изработване на софтуер.