05 Юни 2025четвъртък11:58 ч.

Полша ограничава вноса на украинско зърно

Евтината и некачествена продукция разорява фермерите, Варшава иска от ЕК компенсации

/ брой: 63

автор:Дума

visibility 1167

Полша планира да въведе регулации, ограничаващи вноса на украинско зърно, което подбива цените на вътрешния пазар и разорява местните производители. В началото на кризата в Украйна, за да укрепи икономиката й, Брюксел отмени вносните мита за редица нейни продукти. 

"Дадох инструкции на вицепремиера и министър на селското стопанство Хенрик Ковалчик да въведе съответните правила по най-бързия начини да се отървем от зърното, внесено в Полша, като го реекспортираме. Трябва да ограничим въздействието на украинското зърно върху Полша. Сега то дестабилизира нашия пазар", заяви премиерът Матеуш Моравецки.

Зърното е предназначено за износ към трети страни, но остава в Полша. Според премиера качеството на двата милиона тона, внесени от Украйна, е силно незадоволително.

Моравецки разкри, че правителството му, заедно с това на Румъния и други страни от ЕС, преговаря с ЕК за механизми за проследяване на износа от Украйна и ограничаването му, а също за компенсиране на местните фермери. Той отбеляза, че разбира необходимостта да се помогне на Украйна, но този конкретен въпрос се е превърнал в голям проблем за полските производители.

Тази седмица румънският министър на земеделието Петре Дея представи оценка, според която фермерите от Полша, Румъния, Унгария, България и Словакия са загубили общо 417 млн. евро заради навлизането на евтина украинска пшеница на пазарите им. Според министъра ЕК планира да предостави компенсации на полските, българските и румънските фермери в размер на едва 56,3 млн. евро.

Вносът на украинско зърно е повод за мащабни протести на производителите в Полша, България и Румъния. На 7 април се предвижда съвместна акция на фермерите от трите държави.

България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 100

Иван Иванов оглави Държавната агенция за бежанците

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 100

Борбата с насилието е водещ приоритет за кабинета

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 81

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 84

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ