19 Ноември 2024вторник09:15 ч.

Усмивките на унгарския премиер Орбан и полския президент Дуда трудно прикриват недоволството им от Брюксел, след като вътрешните министри на ЕС одобриха неприемлива за Унгария и Полша реформа за преместването на мигранти

Полша и Унгария блокираха сделката за миграцията

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 1682

Лидерите на Европейския съюз прекъснаха преговорите за миграцията, тъй като Полша и Унгария блокираха напредъка, след като по-рано този месец бе приет план за преразглеждане на правилата за миграцията и убежището.

Лидерите на ЕС отмениха преговорите на върха след последни усилия на Франция и Германия и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел да излязат от задънената улица.

Миграцията е един от най-спорните въпроси в ЕС след миграционната криза от 2015 г., когато блокът се опита и не успя да преразгледа процеса на посрещане и преместване на търсещите убежище.

Варшава и Будапеща се разгневиха, защото министрите на вътрешните работи на ЕС, след месеци напрегнати преговори, се споразумяха за реформиране на правилата за преместване на мигранти.

Окончателният компромис бе определил квоти за желаещите страни и задължителни финансови вноски от 20 000 евро за всеки мигрант за страните, отказващи преместване на мигранти.

Полша и Унгария гласуваха против позицията, приета с квалифицирано мнозинство, което означава, че 55% от държавите членки, представляващи най-малко 65% от населението на ЕС, гласуваха "за".

Планът, който трябва да бъде одобрен от Европейския парламент, позволява дерогация за страни, които са приели най-малко един милион лица, търсещи убежище.

И Полша, и Унгария използваха срещата на върха на 29 юни, за да изразят недоволството си. Варшава посочи, че е приела между 1,5 до 2 милиона бежанци, бягащи от Украйна след нахлуването на Русия миналия февруари.

След 24 февруари 2022 г. Полша прие около 2 милиона украински бежанци. Затова Варшава с основание протестира срещу силовото налагане на нови квоти за бежанци

"Не е нужно да ни учат какво е солидарност", каза полският премиер Матеуш Моравецки пред репортери, преди да започне разговорите на върха, посочвайки подкрепата на правителството си за украинските бежанци, за които по-късно поиска финансова подкрепа от ЕС. "Не можем да третираме по дискриминационен начин хора от Украйна и хора от Близкия изток или Африка", добави полският премиер.

Варшава предложи да се проведе референдум по въпроса.

Междувременно Будапеща последователно се противопоставя на всякакви опити за създаване на задължителна политика на ЕС относно преместванията. Но независимо от провала на изготвянето на изявление от срещата на върха, споразумението за миграцията, постигнато по-рано този месец, ще остане в сила.

Въпреки че нито една страна не може да наложи вето на позицията, която беше договорена от министрите и сега ще бъде договорена с Европейския парламент, Полша внесе изменение в заключенията след срещата на високо равнище, подчертавайки необходимостта от доброволен подход към преместванията и от единодушие между правителствата в блока. Предложението беше отхвърлено от всички други лидери на ЕС.

Някои дипломати останаха разочаровани, че миграцията забавя консенсусната среща на върха, и предположиха, че темата вероятно ще зацикли. "Поляците и унгарците казват, че не признават валидността на споразумението, и искат да се върнат към практиката от 2018 г., когато решенията се вземаха с консенсус", коментира френски дипломатически източник.

"Унгарците не са рационални, както обикновено, искат нещо и накрая се отказват. Аргументът на поляците е свързан с финансирането", добавиха дипломатите, но не разкриха дали ще бъде постигнато съгласие по текста на изявлението на следващата среща.

Нидерландският премиер Марк Рюте предложи на колегите си да обсъдят отново въпроса на предстоящата среща на върха. "Те са толкова ядосани, че казват, че сега изобщо не искат никакви заключения за миграцията", каза Рюте.

Политическият съветник на Виктор Орбан - Балаш Орбан, обобщи дискусиите, като написа в Туитър: "Тежка битка срещу промиграционните сили на Брюксел!"

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ