20 Ноември 2025четвъртък07:42 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На снимката: Матеуш Моравецки

Полският премиер:

Полекзит е вреден мит

Брюксел призова да бъде озаптена Варшава, за да не се разпадне ЕС

/ брой: 196

автор:Дума

visibility 1188

Полският премиер Матеуш Моравецки отрече правителството му да иска да извади страната от Европейския съюз и определи идеята за "Полекзит" като напълно невярна и "вреден мит", съобщиха информационните агенции като се позоваха на написаното от него в Туитър. Моравецки подчерта, че всички задължения на Варшава, произтичащи от правото на ЕС, "остават в сила". "Съюзът е твърде сериозна общност, за да бъде вкарван в сферата на измислиците", настоя лидерът. По думите му ЕС е "място на взаимни ползи, но и на истински предизвикателства за всички страни-членки".

Изявлението му беше реакция на мащабните протести в страната в неделя срещу правителствената политика, която според критиците може да коства членството в ЕС. Властите изчислиха участието в демонстрациите на 100 000 души. Протести имаше не само в столицата, но и в много други градове. В страната подкрепата за членството й в ЕС остава изключително висока.

Припомняме, че дясното правителство на партията "Право и справедливост" (ПиС) многократно се сблъска с ЕС заради политиката си, главно в сектора на правосъдието, и настоява, че 27-членният блок се нуждае от корекции.

Дори архиепископ Станислав Гадецки, ръководещ влиятелния римокатолически епископат на Полша, който подкрепя правителството, заяви пред радио Ватикана в Рим, че "всички ние искаме да останем в Европа" и че "никой разумен човек не иска да я напусне".

ЕС "е пред начало на разпад", ако не оспори решението на полския Конституционен съд за върховенството на националното законодателство над европейските закони, заяви чешката зам-председателката на Еврокомисията Вера Йоурова, цитирана от медиите. Конституционен трибунал се произнесе срещу централния принцип на европейската интеграция миналата седмица. 

"Ако не спазваме принципа в ЕС за равни правила навсякъде в Европа, цяла Европа ще започне да се срива. Ето защо ще трябва да реагираме на тази нова глава в историята, която полският Конституционен съд отвори", каза Йоурова.

Решението на съда вероятно ще струва скъпо на Варшава. ЕК вече отказа одобрението на плана за възстановяване на Полша, която нарушава ключови евроценности. 

 

 

 

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ