22 Февруари 2026неделя07:05 ч.

Позиция

Подлогът при демокрацията

В политиката гласността не е за всички изречения

/ брой: 10

автор:Лозан Такев

visibility 3603

Подлогът е граматическа категория, главна част в изречението, наред със сказуемото. Той е наричан и "субект" и показва кой върши действието - и при социализма, и при демокрацията ни, която съпровожда безкрайния вече 30 години проточил се преход.

Но подлогът твърде често отсъства в днешната медийна граматика. Заливат ни заглавия от рода на: "Затвориха фабриката за илюзии...", "Оправдаха бивш депутат", "Предадоха на съд двама мамили предприемачи", "Вдигат национална стачка за болничните", "Глобяват МВР шеф заради теч на лични данни", "Предлагат за вицепрезидент на Доналд Туск в ЕНП Мария Габриел", "Раздават тайно подаръци на пенсионери", "Осъдиха бияч на личен лекар...",  "Санкционират пет къщи за гости", "Предлагат конгрес на БФС през юни"... Няма да стигне мястото да изреждам примерите без подлози в демократичните изречения на прехода и демокрацията. Кой предлага, затваря, предава, глобява, осъжда и пр. не става ясно. Впрочем, в медиите най-често за станало престъпление такива думи се появяват вместо подлога "неизвестен извършител".

Веднага обаче идват на помощ досадните примери, когато подлогът е задължителен. Те обикновено са от рода на: "Бойко Борисов спря Южен поток...", "Аз дадох 51 милиона на пенсионерите за Коледа", "Аз дадох двеста милиона на учителите...", "Премиерът върна болничните"... И така нататък - до болка известни изречения, употребявани всеки ден, особено в последните десетина години във властоугодните  медии у нас, които са под чехъла на премиерския пиар. Тук просто е задължително да се подчертае дебело кой в тази държава е самодържецът, кой къса благата от сърцето си, на кого да се моли населението и кого да благославя. 

Напоследък обаче се натрапват и нови липси на подлога: "Зареждат АЕЦ с американско гориво", "Създават военноморски координационен център за натовски кораби в Черно море". Не че не се досещаме кой е липсващият подлог - знаем кой пуска американското гориво у нас и пулт за натовски кораби в морето ни! Понеже редакторите знаят, че действия като споменатите не се одобряват от българския народец, гледат да си спестят поне в заглавието извършителя, за да не се набива на очи веднага. Явно подобни пропуски са масови, защото гласността не е за всички изречения!

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ