Почина един от създателите на българската социология
Почина един от създателите на българската социология
Проф. Стоян Михайлов, бивш секретар на ЦК на БСП, е издъхнал на 90 години тази нощ.
Той е баща на социолога Михаил Мирчев и дядо на народния представител от БСП Стоян Мирчев.
"Тази вечер нашият Татко. Проф. Стоян Михайлов си отиде. Спокойно и тихо след един прекрасен слънчев ден. Бе обграден с много внимание и любов не само от близките си, но и от толкова много приятели и колеги, съселяни и съграждани. 90 години достоен живот. Изпълнен живот с висок дух и смела мисъл, с честност и дръзновение за добри дела. И с ведра усмивка към всички. Мир на душата му", написа Михаил Мирчев в социалните мрежи.
Стоян Михайлов е роден на 6 октомври 1930 г. в Скравена. Той бе обявен за един от основателите на българската социология. Носител на редица държавни ордени.
Проф. Михайлов е дългогодишен ръководител на Института по социология, от 1976 г. до 1988 г. е член на ЦК на БКП. Депутат е в Седмото велико народно събрание.
Вицепремиер е на Георги Атанасов през 1989 година.
Професор е в БАН от 1970 г., професор и дългогодишен преподавател в Софийския университет от 1971 г. и член-кореспондент на БАН от 1984 г. От 1973 година завежда отдел "Пропаганда и агитация" при ЦК на БКП. Работи в Института по социология от основаването му през 1968 г. като завеждащ катедра "Обща социология" по-късно и директор.
Основните му научни трудове са "Емпиричното социологическо изследване" - настолна книга на българските социолози, "Обществото като социологическа система", "Социологически студии", "Възрожденският процес в България", "Живковизмът през призмата на една лична драма", "Енциклопедичен речник по социология" - обща научна редакция и ръководство. Най-новата му книга - "Сталинисткият тоталитаризъм", излезе от печат току-що.
Основната теза в книгата на Стоян Михайлов е, че предишното общество, съществувало у нас и в бившия Съветски съюз, наречено "социалистическо", не е било такова. Терминът, който използва Михайлов, е "сталинистко-тоталитарно общество". Характеристиката на социалистическото и комунистическото общество, която се съдържа в трудовете на Маркс и Енгелс, не само се различава от резултата в СССР, но в много пунктове е противоположна, твърди Стоян Михайлов.
Авторът е убеден, че това тоталитарно общество е имало алтернатива. Според него е било възможно то да се реформира и да се превърне в истинско социалистическо общество. Той смята, че досега са оформени два варианта на преход от сталинистко към ново общество. Единият вариант е перестроечният - на Горбачов и неговите реформи. Този вариант според Михайлов е проста реставрация на капитализма. Другият модел, чийто апологет е авторът, е китайският. Този модел почнал да се осъществява от Дън Сяо Пин. Михайлов е впечатлен, че 22 години брутният вътрешен продукт в Китай нараства средно с около 10%.
"През ХХI век Китай ще се оформи като водещата сила в света" - цитира Михайлов футуролози и изследователи. Той твърди, че сме сбъркали, като сме избрали първия път. Ръководството на БКП, а след това на БСП съзнателно е поело пътя на Горбачовата перестройка.
Той е противник на НАТО, както и на военните пактове.
Глобализацията според него няма алтернатива, но тя трябва да се осъществи при ред, при който няма водеща полицейска сила. Една от бедите на България, според него, след 1944 г. е едностранното обвързване с СССР и крайно редуцираните връзки със Запада.