Победата
Днес светът чества 66-годишнината от разгрома на Хитлерова Германия
/ брой: 104
Според статистиката Денят на победата е най-почитаният празник в Русия. Все по-далеч от нас е 9 май 1945 година, но руснаците добре помнят каква цена са платили бащите и дедите им за този ден. И всяка година Денят на победата се отбелязва в Русия тържествено.
Празникът на 9 май е свещен за всеки един руснак. Няма нито едно семейство, което да не е засегнато от войната. Хиляди воини са били на фронта, други хиляди са работили неуморно в тила. Целият народ участва в защитата на родината и успя да отстои правото си на мирен живот.
Великата победа обаче струваше скъпо - милиони хора дадоха живота си за нея. На 9 май Русия си спомня за онези, които в най-тежките първи дни на войната са се отбранявали до последния си патрон. За онези, които отстояха Москва и не пуснаха фашистите в Ленинград. За онези, които с цената на невероятни усилия спряха врага на Волга.
Ветеран, окичен с ордени, хванал за ръка внука си, днес е символ на силата на Русия, символ на здравата връзка между поколенията. Именно на 9 май руснаците особено се гордеят с историята си и демонстрират увереност, че ще се справят с всички трудности.
9 май обаче е празник не само на Русия и бившите съветски републики. Да си спомним как се чества 60-годишнината от Победата в Москва на 9 май 2005 или 2010 г. Тогава в руската столица пристигнаха ветерани от войната от много държави и лидери на световните сили. Те стояха на Червения площад и ръкопляскаха на Великата победа. Защото без Деня на победата нямаше да го има и Деня на Европа.
9 май е свят празник и за руснаци, и за европейци, и за американци. И всички ние сме длъжни да предадем паметта за Победата на идните поколения. Защото тази Победа промени света.