14 Юни 2024петък12:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

По отношение на Сирия всички сме сталинисти

Западните политици трябва да формират такъв курс, в който да се отчитат колебанията на обществените настроения

/ брой: 221

visibility 66

Гидиън Рахман
"Файненшъл таймс"


"Една смърт - това е трагедия, милион смърти - статистика". Това заявление на Йосиф Сталин често се възприема като олицетворение на безчовечността, т.е. директна противоположност на хуманните и либерални ценности, които толкова цени демократичният Запад.
Но що се отнася до войната в Сирия Западът живее в съответствие с фразата на Сталин. Както и целият свят. За последните четири години написах много статии за Сирия, които са препълнени с ужасяваща статистика. Един път отбелязах, че са загинали 50 000 души; следващата година загиналите бяха 100 000, а след още година - 200 000. Сега числото може би представлява повече от 400 000 души. Но едно нещо остава непроменено: всичките тези статии за Сирия привличат много малко читатели.
Само че от време на време някаква история или снимка за лична трагедия предизвиква на Запад немного дълготраен изблик на състрадание. Миналата година това беше снимка на загиналия Айлан Курди, която предизвика силни преживявания. В тази снимка имаше нещо непосилно трогателно: тригодишно момченце с къси панталонки, обувки и фланелка, чието тяло беше изхвърлено на турския бряг. Заедно с това във всички тези излияния на състрадания има нещо тайнствено и непостоянно. В същото време един мой познат, отразяващ събитията от сирийската война от самото й начало, отбеляза: "Вече няколко години публикувам в туитър снимки на загинали сирийски деца. Обикновено никой не ги забелязва". Аналогично непостоянство присъства и в реакциите на Запада по отношение на масовата гибел на хора, потъващи в морето. През октомври 2013 г. смъртта на над 300 бежанци в Средиземно море край остров Лампедуза предизвика бурна реакция в целия свят, поради което Италия, а след това и ЕС активизираха спасителните работи.
А миналата неделя край бреговете на Египет се удавиха повече от 100 души, опитващи се да доплуват до Европа. Западните медии почти не отразиха тази трагедия. Количеството смърт в Средиземно море през тази година може да достигне нов връх, само че обществеността като че ли престана да обръща внимание на това.
Западните лидери са длъжни да се опитат да сформират такава политика по отношение на Сирия, в която да се отчитат тези непредсказуеми колебания на обществените настроения - от безразличие до периодични изблици на мъчителна болка. Лидерите, които градят своята политика на предположенията за това, че състраданието на избирателите ще се запази в продължение на дълги месеци, обикновено понасят загуби.
Миналото лято, когато много немци размахваха плакати с надписа "Добре дошли, бежанци", Ангела Меркел реши да възприеме тези думи буквално и отвори вратите на Германия за над един милион мигранти. Но когато през септември на местните избори застъпващите се против имиграцията десни партии реализираха големи успехи, Меркел публично се извини за своята политика по отношение на бежанците. Миналогодишното състрадание отстъпи място на разкаянието.
Що се отнася до Барак Обама, него го обвиняват както в прекалена безсърдечност, така и в излишно съчувствие по отношение на Сирия. Много американски либерали са на мнение, че неговият отказ за намеса с цел прекратяване на кръвопролитието ще остави неизличимо петно върху репутацията на президента. Само че Обама също така е подлаган на яростни атаки от десния фланг за това, че разреши допускането на повече сирийски бежанци в САЩ.
Днешното възмущение по повод на руския въздушен удар по колона камиони с помощи в Сирия прилича на преломен момент в дебатите на Запад. Само че опитът от миналото говори за това, че кратковременният изблик на интерес към Сирия бързо ще се превърне в объркване и апатия. Обама знае, че внезапният прилив на публични чувства е ненадежден ориентир в политиката.
Самият президент явно се разкъсва. Излизайки да произнесе реч миналата седмица в ООН, той похвали шестгодишното американско момченце Алекс, написало писмо до Белия дом и предложило приют на петгодишния Омран Дакниш, който през тази година става герой на "шокова фотосесия" в Сирия. На снимките Омран е окървавен и зашеметен, доколкото току-що е бил изнесен от бомбардирана сграда в Алепо. "Всички можем много да научим от Алекс", каза Обама.
Макар че понякога президентът да изглежда фаталист, той зави пред журналиста Джефри Голдберг: "Светът е жесток, сложен, хаотичен и злобен; пълен е с трудности и трагедии".
Единственият надежден способ за прекратяване кръвопролитията в Сирия е провеждането на широкомащабна военна интервенция от Америка с участието на сухопътни войски. След войните в Афганистан и Ирак няма основание да се предполага, че американското общество ще подкрепи такава намеса. В Америка определено съществува категория от хора, които са за "лека намеса". Това означава създаване на зони, забранени за полети, а може би и удари по сирийските ВВС. Такава ограничена намеса ще удовлетвори напълно разбираемото желание нещо да бъде направено, но едва ли ще подобри хуманитарната ситуация. В Сирия и без това са хвърлени много бомби.
Проблемът изглежда още по-остър, когато става въпрос за предоставяне на убежище на бежанците. В различни страни като Германия, САЩ, Великобритания, Унгария и Полша популистите и десните политици напълно успешно използват страха от мигранти и бежанци, особено от мюсюлманските страни. Днес, когато Великобритания излиза от ЕС, Доналд Тръмп е опасно близо до Белия дом, а политическото бъдеще на Меркел е неопределено, би било глупаво да се игнорират рисковете от по-открита политика по отношение на бежанците, която може да засили позициите на крайнодесните сили на Запад.
Изводът е мрачен: за да запазят либералната политика при себе си у дома, на западните политици ще им се наложи да се примиряват с поругаването на либералните ценности в чужбина. БГНЕС
 

Вигенин и Пенкова са евродепутатите от БСП

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 111

Вигенин и Пенкова са евродепутатите от БСП

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 111

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 164

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 165

/ брой: 111

71% недоволни от управлението на Шолц

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 111

Сенатът в Аржентина одобри плана на Милей

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 111

Макрон призова леви и десни да се обединят

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 111

Масов бой в италианския парламент

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 150

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 174

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 147

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ