20 Ноември 2025четвъртък16:13 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Произведено в България

По делата ще ги познаем...

/ брой: 181

автор:Иван Ченчев

visibility 1564

Малко ми е неудобно да започна, но нали помните един чешки умник, който взе, че ни изтипоса Татковината като клоака пред ЕС преди години? Даже няма да му споменавам името, защото не искам да величая една величествена глупост. Днес можем да се похвалим, че поизлъскахме имиджа, докато, прощавайте за израза, но други баш европейци взеха да осират пейзажа. В Норвегия пазач на голф-игрище проплака, че всеки ден от работната седмица се е превърнал в кошмар за него. Причината? Неизвестен зевзек се изхождал в дупките! Всяка нощ. При това този "хомо сапиенс" имал и предпочитания. Две от дупките му били любими.
„Поставихме прожектори и осветихме местата, но той намира начин да ги изключи и пак си върши поразиите”, обяснява пазачът Кенет Тенфьорд. Затова хората от голфклуба в Ставангер сформирали група, която се чудела дали пакостникът мрази любимия им спорт или просто е душевноболен.
Наскоро директорът на Непалската асоциация по алпинизъм Анг Шеринг обяви на всеослушание, че пътят до Еверест бил осеян с л...а от дръзналите да покорят Покрива на света. Това ние тук си го знаем. Свикнали сме пътят към върховете да предлага подобни гледки. Лошото е, че много от народонаселението се потапя до ушите в екскрементите на властта в името на кариерното развитие. Десетки спортни площадки и обекти са превърнати в тоалетни заради безпомощността да бъдат стопанисвани. Истина е, нали? Всички го знаем. Имам натрапчивото усещане, че определени слоеве от представителите на българската политика са способни да извлекат розово масло от екскрементите, само и само да ни убеждават, че и от това има полза, стига те да държат кокала. Затова за мен е изненада, че фекалната информация идва от уредената Норвегия. Но от друга страна е показателно, че и там хората вършат простотии, без значение от високия си жизнен стандарт.
Наскоро имах среща с треньора на волейболния ЦСКА Сашо Попов. "Човекът-клуб", в какъвто се е превърнал по ирония на съдбата, но пък решен на всичко, за да запази цялостта на отбора и школата. Потресе ме обаче гледката отвътре на зала „Васил Симов” на 4-ти километър. На пода й има зейнала дупка в паркета. Страхотия. Кратерът е с малко по-малки размери от входа на пещерата Съева дупка! Ако не вярвате, идете и вижте! В същото време Министерството на спорта иска наем за залата всеки месец. А ремонтът е за сметка на клуба, който има фактури на стойност 300 хиляди лева. Но министерството не признава нищо! Това какво е? Да отидат тогава от министерството да си запълнят дупката. И то така, че съоръжението да стане пригодно за волейбол! Иначе, ако не се оправи бързо, за какво ще искат соления наем великите ръководители? Или състезателите трябва да тренират, заобикаляйки дупката? Само да не стане като на голф-игрището в Норвегия. Някой да запълни дупката с екскременти. Питам се дали ще е напук или от зор? И отговор не търся. Да му мисли Сашо Попов, който е оставен сам да крепи волейвеличието ЦСКА. Да му помогнем, а? Няма да е лошо. Нека дадем от себе си и за баскетболните отбори на Левски. Каквото и както можем. Все пак София стана "Спортна столица на Европа".
Но пък сме царе да аматьоризираме спорта. И да го закриваме. Отиваме към вариант да сме любители, но с претенции на професионалисти. И с такова финансиране, което обаче не е достатъчно като размер, нито понякога стига до адресанта. Така се получава на практика. А, както знаем тя е различна от теорията.
Ето защо, ако беше в България, този с изхождането от Ставангер щях да го разбера донякъде. Но пък не го съдя кой знае колко. Както стана ясно, навсякъде хората са едни и същи, само заплатите им са различни. И управниците, разбира се. Норвежците от нашите специално са много различни. Май си личи, а? Иначе нямаше да говорим за помощ за ЦСКА и Левски. Нямаше дори и да ни акат по дупките на голф-игрищата...

Банкоматите спират за 2-3 часа в нощта на Нова година

автор:Дума

visibility 577

/ брой: 218

"Лукойл" настоява да продаде международните си активи накуп

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 218

Предлагат таван на публичните разходи през бюджета

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 218

Русия нанесе масиран удар по Западна Украйна

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 218

Саудитска Арабия с нов статут от САЩ

автор:Дума

visibility 526

/ брой: 218

15 убити при удар на Израел в Ливан

автор:Дума

visibility 559

/ брой: 218

Принуждават Мадуро да се оттегли

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 218

Две трасета на войната

автор:Юри Михалков

visibility 589

/ брой: 218

Забраните и цензурата

visibility 554

/ брой: 218

Феномен, какъвто световната военна история не познава

visibility 586

/ брой: 218

Румъния увеличава вноса на ток, у нас ТЕЦ спасяват положението

visibility 569

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ