По 16 000 евро на месец за жриците на любовта
523 жени и 79 деца заработват в чужбина
/ брой: 273
От 12 000 до 16 000 евро на месец печелят момичета, които стават жертви на трафик в чужбина, заяви вчера министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов по време на конференция за официалното представяне на Национален механизъм за насочване и подпомагане на жертви на трафик.
По думите му те са част от доходоносен бизнес с престъпен елемент. Според данните на прокуратурата жертвите на трафик са 561. От тях 523 са жени, 79 са деца. 261 производства са наблюдавани от прокуратурата, 108 от тях са нови, а 157 имат решени досъдебни производства. Към момента са осъдени 77 лица, 72 са с влязла в сила присъда.
25 ноември е Световен ден за борба с насилието над жени. Голям е процентът на жените и момичетата, обект на трафика на хора с цел сексуална експлоатация, посочи министър Цветанов, който е и председател на Националната комисия за борба с трафика на хора към МС.
Основен акцент в националния механизъм за подпомагане жертвите на трафик е повишаване доверието в местните комисии, освен подкрепата от държавата, според Цветанов. Една от последните операции, реализирана в Разград, е насочена срещу сводничеството и сексуалната експлоатация на момичета, посочи министърът и допълни, че непълнолетните стават лесна плячка на трафик с цел сексуална експлоатация.
"Не" на насилието над жени казаха студентите на Бургаския свободен университет. С провокираща фотосесия "Мълчанието говори" младите хора се включиха в инициативата на Зонта клуб и други международни женски организации в Международния ден за ненасилие срещу жени.
Студентите от Центъра по хуманитарни науки са направили и проучване сред 200 свои колеги от Бургаския свободен университет. Резултатите от анкетата недвусмислено показват, че над 60% от анкетираните са били свидетели на насилие над жени, а 20% са жертви на такова. 65% от участниците в проучването познават мъже, склонни към упражняване на насилие над жени. Почти всички анкетирани са съгласни, че психологическият тормоз трябва да се счита за акт на насилие. 85% от анкетираните жени заявяват, че по този наболял проблем трябва да се води активен диалог сред младите хора и обществото като цяло.
ЮНЕСКО: Всяка трета жена е била подлагана на побой
Насилието над жените е нарушение на техните основни свободи и на човешките права като цяло, се казва в заявление на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова по повод отбелязването на Световния ден срещу насилието над жените, съобщава Дойче веле. Статистиката на ООН сочи, че всяка трета жена през живота си е била подлагана на побой, принуждавана към секс или е била подлагана на друго насилие, се подчертава в декларацията на Ирина Бокова. Бокова напомня, че ЮНЕСКО активно се бори за защита на правата и свободите на жените по света.
Световният ден за премахване на насилието над жените се отбелязва от 1999 г. с резолюция 54/134 на Общото събрание на ООН.