05 Май 2024неделя00:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Планове за конкретно бъдеще

Справянето с младежката безработица е основен приоритет на ПЕС

/ брой: 78

visibility 22

Елена Илиева

В писмо до председателя на ЕК Жозе Барозу и председателя на ЕС Херман Ван Ромпой лидерът на БСП и президент на ПЕС Сергей Станишев представи предложението си за създаване на Европейска гаранция срещу младежката безработица. Предложението  включва намаляване на броя на неработещите хора до 24-годишна възраст с 2 милиона. Планът ще осигури работа, допълнителна професионална квалификация или образование най-много 4 месеца след напускане на учебното заведение или предишна работа. Пакетът от мерки съдържа и въвеждане на двойни образователни системи, които да съчетават специфичното за работата образование с практически опит в държавите-членки.
"Бъдещето на Европейския съюз е заложено на карта, а европейската икономика се намира в огромна беда". С тези думи Сергей Станишев и лидерът на социалистите и демократите в Европейския парламент Ханес Свобода описаха икономическата ситуация и резултата от проблемите, пред които съюзът е изправен в последните години. Според последни проучвания на Европейската комисия безработицата сред хората в Европа до 24-годишна възраст надхвъря 22 на сто. Седмично този процент струва на Обшността близо 2 милиарда евро или 1% от цялата европейска икономическа продукция. "Необходимо е да увеличим размера на инвестициите в Европа и да ги пренасочим към области, които допринасят най-много за създаването на нови работни места и устойчив растеж", допълниха още в отвореното си писмо Станишев и Свобода.
На провелата се в Париж конференция, организирана в подкрепа на кандидата на социалистите за президент на Франция Франсоа Оланд, Сергей Станишев призова за "Европа на работещите хора, както и на младите, които да бъдат основен приоритет". В продължение на десетилетия младите европейци вярваха в Европа, защото животът им се подобряваше, коментира той. Сега младежката безработица в ЕС е средно 22 процента, младите не виждат тук перспектива и надежда - това е неприемливо и ненормално състояние, добави Станишев. По неговите думи са необходими дългосрочни инвестиции за осигуряването на растеж, развитие на производството и създаването на нови работни места, включително в областта на екологията. Той призова капитала да даде своя принос в осигуряването на обществените разходи.

Защо хората до 24 години?

Безспорно едно от най-сериозните затруднения, които застават пред повечето работодатели при назначаването на млади хора, е свързано с недостатачната квалификация. В условия на стеснен икономически пазар едва ли са много работодателите, които биха имали достатъчното време и средства, за да инвестират в качественото обучение и професионална подготовка на бъдещи кадри. Бизнесът се нуждае от работна ръка, която може да изпълнява задълженията си сега. Несигурността кара хората да оставят дългосрочните планове и инвестиции, заменяйки ги с ежедневното оцеляване. Именно в този икономически план току-що завършилите образование или придобили квалификационна степен хора не могат да се вместят. Опитът, който се иска от тях, не би могъл да се получи, без първоначално бизнесът да се осмели да рискува с млади кадри. Според плана на Партията на европейските социалисти основната точка е въвеждането на т.нар. Австрийски модел. В Австрия за определен период от време работодателите са длъжни да наемат млади служители непосредствено след завършването на висшето им образование. Той ще даде възможност на търсещите работа да се запознаят с реалната работна обстановка, в която ще попаднат, и ще ги подготви за бъдещата им работа. В същото време това помага на работодателите по-лесно да набират и подготвят кандидати за нуждите на бизнеса си. Друг проблем, свързан с невъзможността на младите хора да намират работа, е шоковото повишаване на пенсионната възраст, което води автоматично до увеличаването на безработицата - това не е балансирана, премислена и истинска реформа, тя лишава Европа от бъдеще, коментира Станишев в отговор на въпрос на конференцията на социалистите в Париж.
 
От кого зависи?

Потърпевши обаче в създалата се обстановка са не само младите хора без работа. Липсата на качествено финансиране от страна на международните и държавните институции е една от причините за неадекватно разпределение на работния потенциал на европейското население. "Борбата с младежката безработица изисква допълнителни обвързващи инструменти, като например повече инвестиции за образование и обучение в ЕС; Европейска стратегия за младежка заетост, която да бъде финансирана чрез преразпределение на неизползвани средства от европейските фондове". Това са само част от предложенията, които са залегнали в програмата на ПЕС, свързана с гаранциите за заетост. Според Сергей Станишев европейските социалисти имат конкретни идеи за нови ресурси с въвеждането на еврооблигации и проектни облигации, както и чрез данък върху финансовите трансакции. Това ще осигури ресурса за създаването на нови работни места и икономически растеж. Планът на ПЕС ще струва на Европа близо 10 млрд. евро. Предложението е тези средства да се набавят от европейския социален фонд и да се насочат към страните членки, в това число и България.

Алтернативното финансиране

Но Европа се нуждае от нови източници на инвестиции и от иновативни начини за финансиране. Според Партията на европейските социалисти един от вариантите за финансиране, заложени в програмата на ПЕС, е като се сложи край на практиката за укриване на данъци. Според последни проучвания укриването на данъци струва близо 1 трилион евро на бюджетите на страните членки. С предприемането на мерки в тази посока и ограничаване на тази практика "държавите членки постепенно ще генерират нови данъчни приходи на стойност няколкостотин милиарда евро годишно без повишаване на данъчните ставки", убедени са Станишев и Свобода.
Кампанията стартира през април и е под мотото "Твоето бъдеще е мое бъдеще - европейска гаранция за младежта днес". Очакваните резултати до 2020 година са свързани с продължаване на системните политики за равнопоставеност между половете в пазара на труда, в икономическия и обществения живот, разширяване на обхвата и повишаване на качеството и достъпността на услугите в подкрепа на развитието на младите хора. Кампанията ще разчита и на повишаване информираността относно спортни дейности,изграждане на активната гражданска позиция и включване на младите хора в дейности по превенцията на зависимости. Ще бъде насърчавана съпричастността на младите към политиките за социално включване, както и на младежкото доброволчество от държавата и общините. Цел е и подобряване на възможностите за професионална и социална реализация на хората в малките населени места и селските райони.



През декември 2011 г. близо 5,5 млн. младежи в Европейския съюз на възраст под 25 години са били без работа. В сравнение със същия период за миналата година тази цифра е нараснала с 241 000 души, като най-ниски резултати са били отчетени в Германия (7,8%), Австрия (8,2%) и Холандия (8,6%). Без никаква изненада най-високи нива на безработицата сред младежите са отчетени в Испания (46,7%), Гърция (47,2%) и Словакия (35,6%).

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ