16 Август 2024петък12:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Да се запознаем Старинната руска игра „городки”

Петнадесет фигури, една палка и игрова площадка

Тази популярна още от XIX век руска улична игра отначало се превърна в спорт, след това беше забравена за известно време, а сега отново се възражда. Как се играе на „городки”, и защо тази игра е толкова увлекателна?

/ брой: 182

visibility 145

Даря Каликина


Играта се състои в следното: целта е да се изкарат петте цилиндрични дървени кегли („городки”) с помощта на дървената палка от „града” (така се нарича специалната квадратна площадка), като това се извърши с възможно най-малък брой хвърляния. Тези кегли - „городки” са дълги 20 см. и са с диаметър 4,5 – 5 см. Участникът в играта се отдалечава на 13 метра от „града” (това разстояние се нарича „кон”) и хвърля палката. Ако при това първо хвърляне се изкарат от площадката една или повече от кеглите, то останалите хвърляния могат да се направят от по-малко разстояние – 6,5 метра (”полукон”). Когато всички кегли се окажат извън чертата на квадрата, играта се смята за успешна.
„ Топ”, „вилица”, „звезда”, „рак”, „самолет” – това са названията на фигурите, в които се подреждат дървените кегли  на площадката. Побеждава онзи играч, който е успял през трите етапа на играта с най-малко хвърляния да извади 15-те фигурки от очертанията на площадката. В играта могат да вземат участие както двама съперници, така и цели отбори.
Самата площадка за „городки” представлява квадрат с размери 2 на 2 метра, който е разделен на определени зони за хвърлянията. Палката, която хвърлят участниците към дървените кегли, не трябва да е по-дълга от 1 метър. Тя се прави обикновено от дъб, глог или дрян.
Вашият удар няма да ви донесе точки и фигурките отново ще бъдат върнати на местото им  - без да имате право на второ хвърляне в случаите, когато:
сте се докоснали с палката до линията за хвърляне или до местото пред нея;
настъпили сте ограничителната линия или сте се оказали зад нея;
не сте направили хвърлянето в продължение на 30 секунди.
„Когато се целя с палката – това е моят окомер, когато удрям с нея – това е бързината, когато избивам фигурките – това е натискът” – така знаменитият руски пълководец Александър Суворов е сравнявал играта „городки”с военната тактика.
Първите играчи на „городки” в Русия са били селяните, които очертавали на земята площадката и изкарвали от нея дървените кегли с помощта на тояга, направена от същото дърво. Доста по-късно – през 20 век са се появили асфалтовите и циментовите площадки. При тях вече са използвани оковани с метал палки. През 1928 година играта на „городки” е била включена в програмата на първата общосъюзна Олимпиада. А правилата на играта, които са валидни и до днес, са били определени окончателно през 1933 година. Окончателно е бил определен и ограничен до 15 и броят на фигурите.
През шестдесетте и седемдесетте години на 20 век тази игра е добила голяма популярност в СССР. Специални площаки за „городки” можели да се видят по всички стадиони, почивни станции, санаториуми, в жилищните дворове, в лагерите, на територията на заводите и фабриките. Постепенно интересът към играта спаднал, обаче в началото на деветдесетте години започнал отново да се възражда. Била е създадена международна федерация за спорта „городки” /МФГС/. В нея сега членуват Русия, Естония, Молдова, Латвия, Швеция, Германия, Украйна, Финландия и Белорусия.
През вековете силите си в тази игра са изпробвали такива известни личности като Лев Толстой и Антон Чехов, съветските вождове Ленин и Сталин, академикът Иван Павлов, певецът Фьодор Шаляпин.
Неведнъж са били забелязани да играят тази игра и Президентът на РФ Владимир Путин, московският градоначалник Сергей Собянин и министърът на спорта Виталий Мутко. На срещата си с членовете на международния комитет през февруари 2013 година Владимир Путин заяви, че „трябва да се стремим към причисляването на нашите национални видове спорт към олимпийските дисциплини”.
За съжаление, във всички руски градове няма площадки за игра на „городки”  а също така и треньори за този вид спорт.  Освен това мнозина просто не знаят за съществуването му. Младата треньорка на сборния отбор на Нижни Новгород по „городки” се оплаква от все още много малката популярност на този спорт в Русия: „ Няма средства за популяризиране на тази игра и за информиране на основната част от населението, че тя не е забравена”.
Почти всички сегашни състезатели по „городки” дължат своето навлизане в този спорт на приятели и роднини. Така например Даниил Маеровски, от отбора на град Приозьорск, за пръв път се опитал да хвърли палка по време на тренировка на свой приятел. Постепенно започнал по-често да идва на занятията на секцията и се включил в нея: „ Играта веднага ми хареса. Тук намерих много приятели, освен това този спорт укрепва здравето и ни прави по-силни”.
Анна Томашевич също се е озовала при състезателите по „городки” случайно. Довел я брат ?. „ По онова време с този спорт се занимаваха само мъже, и на стадиона аз бях единственото момиче. От този ден аз също започнах да играя, това беше, може да се каже, любов от пръв поглед. Хареса ми да играя наравно с мъжете – нали този спорт се счита за мъжки”.
Разбира се, този спорт едва ли има шансове да си съперничи по популярност с такива интернационални видове спорт като футбола или тениса, но тази старинна игра постепенно и все-по-уверено набира своите почитатели.


 

Радев подписа закона против гей пропагандата

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Арестуваха управителката на опожарения хоспис в Банкя

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Столичани скочиха срещу новия сайт на ЦГМ

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 1

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 1

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 2

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ