20 Май 2024понеделник02:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Педагогиката измести правото като желана специалност

Най-добре се реализират военни и медици, най-зле - завършилите туризъм. Най-високи доходи имат информатици и математици, най-ниски - историци и педагози

/ брой: 259

автор:Велиана Христова

visibility 76

Студентите по педагогика 12 141 и по брой изместват колегите си от специалността право и се нареждат на трето място след тези по икономика и администрация и управление. Това показват данните от новото издание на рейтинговата система на висшите училища за 2015 г., огласени вчера. Двете икономически специалности икономика и администрация и управление остават най-желани съответно с 57 375 и 26 238 студенти, а правистите са четвърти - 11 136 студенти. Това е петото издание на рейтингите, които се правят от консорциум "Отворено общество-МБМД-Сирма" по проект с ръководител Мария Фъртунова, директор в МОН.
Рейтинговата система сравнява 51 висши училища (37 държавни и 14 частни) в рамките на 52 професионални направления по 54 индикатора за учебния процес, научната дейност, учебната среда, реализацията на висшистите и доходите им, безработицата по специалности и пр. За събиране на данните са ползвани справки от самите вузове, от НОИ, акредитационната агенция НАОА, анкети и пр.
Засиленият интерес към педагогиката вероятно е в резултат и на обявените от МОН намерения за засилено финансиране на направления и специалности, в които се подготвят важни за страната кадри, които не достигат на пазара на труда - учители, IT специалисти, висшисти по природни науки. Няколко университета водят по броя направления, в които са класирани на първо място. Софийският университет има лидерски позиции в 21 от 24 професионални направления, с които участва в класациите. ТУ в София води в 6 от 9 направления, МУ в София е първи и в петте направления, в които обучава студенти. В 7 класации на водещи места са вузове извън столицата. Единственият частен университет, който оглавява класация, е Американският в Благоевград - в направление "Администрация и управление".
Огромни са разликите в реализацията на завършилите студенти и в дохода им - не само по висши училища, но и вътре в направленията. Едва 46,54% от висшистите работят по специалността, за която са учили. Най-добре се реализират военните, медиците, педагозите, а най-зле - завършилите туризъм, от които едва 19,02% работят това, за което са учили. Сред специалностите, чиито възпитаници са безработни, най-обезпокоително е положението при историците (5,57% безработни) и животновъдите (6,13% безработни).
За първи път тази година в рейтинга е отчетен и облагаемият доход на завършилите в последните 5 г., който показва по-точно от осигурителния доход какво печелят те. Най-висок среден доход имат завършилите информатика и компютърни науки - 1857,02 лв., следвани от математиците - 1611,82 лв. Следват военните с 1527,32 лв. облагаем доход на месец, медиците - 1252,69 лв. Най-ниско заплатени са младите висшисти, завършили история (700,50 лв.), педагогика (665,21 лв.) и педагогика на обучението по предмети (622,57 лв.).
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ