17 Май 2024петък13:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Първият в Русия "сух закон" навърши 100 години

/ брой: 184

visibility 88

Татяна Батенева


Навършиха се 100 години от въвеждането в Русия на "сух" закон. От 1 август 1914 година с указ на Николай Втори се спира търговията с алкохол на цялата територия на страната. Проблемът с алкохолизацията на народа обаче е регистриран още по-рано.
"При пътуването си по великоруските губернии императорът видя ярки прояви на талантливо творчество и трудова сила; но заедно с това с голяма скръб му се наложило да вижда тъжните картини на народна немощ, семейна нищета и изоставени стопанство - неизбежни последици от пиянски живот", писа по онова време историкът Сергей Олденбург.
Към 1913 година потреблението на алкохол на глава от населението годишно достига 3,14 литра - приблизително 5 пъти по-малко, отколкото сега. По тази позиция Русия е заемала предпоследното място в десетката на най-развитите страни. И въпреки това проблемът е тревожил просветените хора - за опасността от пиянството са говорили и писали Лев Толстой, Фьодор Достоевски, композиторът Дмитрий Бородин, юристът Анатолий Кони, академиците Иван Павлов и Владимир Бехтерев и много други учени. Към 1913 година в Русия е имало близо 1800 дружества на трезвеници, в които са членували над половин милион души, издавали са десетки списания за ползата от трезвеността.
След влизането в сила на "сухия" закон концентриран алкохол е можело да бъде получен само в ресторантите. И въпреки че в отговор на указа са се появили безброй начини за заобикалянето на закона, средното потребление на алкохол на глава от населението пада до 0,2 литра и по-късно достига нивото от 1913-а едва през 60-те години на ХХ век. Рязко намалява броят на алкохолните психози. Със 70 процента намалява броят на пияните хора, арестувани в Петербург през второто шестмесечие на 1914 година. А броят на самоубийците, посегнали на живота си пияни, намалява двойно. Подобни резултати са регистрирани в още 9 руски губернии. Затова пък паричните влогове в банките се увеличили, прирастът достига 2,14 млрд. рубли срещу 0,8 млрд. в годините преди забраната.
- "Сухият" закон и движенията за трезвеност и тогава, както и сега, предизвикали острото недоволство на производителите на алкохол - разказа пред "Российская газета" експертът от "Съюз за борба за народна трезвеност" Денис Шевчук. - Така например, собственикът на златни мини барон Гинзбуг твърдял: "От доставките на водка за държавните магазини за алкохол, от производството на вино получавам повече злато, отколкото от всичките си златни мини. Затова продажбата на алкохол трябва на всяка цена да се запази и да се оправдае в очите на прословутото обществено мнение".
Въпреки това забраната за продажба на алкохол остава в сила чак до Октомврийската революция и дори и след това, след като през декември 1919 година съветското правителство я удължава. Постановлението "За забрана на територията на страната на производството и продажбата на спирт, концентрирани напитки и не отнасящи се към напитките спиртосъдържащи вещества" е предвиждало строги мерки за нарушаване на забраната - не по-малко от 5 г. затвор с конфискация на имуществото. Забраната е свалена едва през август 1923 година, и постепенно употребата на алкохол започва да се увеличава, докато не достига размерите на национална катастрофа.
През 1985-а ЦК на КПСС предприема опити рязко да намали потреблението на алкохол и за кратко време в страната чувствително се подобряват показателите за продължителност на живота и здравето на населението, намалява смъртността. Нов опит, вече не толкова радикален, но последователен, провежда правителството в наши дни - увеличават се акцизите на алкохола, установена е минимална цена на водката, забранена е рекламата на алкохолни напитки, извършва се огромна просветителска дейност. Според официалните данни, за трите последни години потреблението на алкохол на глава от населението е намаляло от 18 литра до 15,2. Но до показателите от 1913-а сме още много далеч. Ето защо е важно да изучаваме и помним уроците на "сухия" закон от началото на ХХ век.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 214

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 186

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ