20 Февруари 2026петък18:00 ч.

Снимка БТА, Хиляди жители на Стара Загора се включиха в протеста в понеделник вечерта

Първа оставка след случая в Стара Загора

Депутатите се връщат в парламента за спешни промени в Наказателния кодекс

/ брой: 147

автор:Дума

visibility 2239

До първа оставка заради случая с насилие в Стара Загора и прекъсване на ваканцията на депутатите за приемане на промени в Наказателния кодекс и в Закона за защита от домашно насилие доведоха масовите протести в страната. Ден по-рано с масови мирни шествия хората в цялата страна изразиха недоволството си от насилието и показаха подкрепата си за 18-годишната Дебора от Стара Загора, обезобразена с макетно ножче, за което има 400 шева по тялото си. В повечето градове мирните протести започнаха пред съдебните палати. На първо място искаме да се спре мълчанието, защото "замитането под килима" води след себе си лавина от недоволство, коментираха  протестиращи. По време на шествията се издигнаха плакати с надписи "Нито една повече", "Законът трябва да защитава жените".

Изпълняващият функциите главен прокурор на  Борислав Сарафов поиска и веднага получи оставката на прокурор Георги Видев като заместник административен ръководител на Окръжната прокуратура в Стара Загора. Обвинителят беше представител на прокуратурата на делото, с което е изменена мярката за неотклонение и е пуснат на свобода 26-годишния Георги Георгиев. Сарафов бе категоричен, че Георги Видев не притежава необходимите професионални и управленски качества, за да заема поста на заместник-окръжен прокурор на Стара Загора. Екип от прокурори при Върховната касационна прокуратура ще извърши цялостна проверка на работата на Видев, както и на прокурор Десислава Първанова от Районната прокуратура в Стара Загора за период от две години. Първанова е първият наблюдаващ прокурор по делото. Временно бе отстранен от длъжност и съдебният лекар от Окръжната болница в Стара Загора, квалифицирал телесната повреда като "лека". 

Междувременно стана ясно, че правната комисия в парламента ще заседава извънредно в четвъртък заради промени в Наказателния кодекс, свързани с насилието. Очаква се и извънредно заседание на Народното събрание в понеделник - 7 август, за гласуване на предвидените промени.

Промените предвиждат увеличаване на защитата от домашно насилие и по-строги наказания. Предложенията са в два проекта на ДПС, ГЕРБ-СДС ПП-ДБ.

Има бяло петно в Наказателния кодекс, каза омбудсманът Диана Ковачева. Тя поясни, че един от въпросите е свързан с дефинирането на физическо, психическо и икономическо насилие, които са предвидени в НК, но са оставени изцяло на съдебната практика. Проф. Ковачева припомни, че от години България е или осъждана, или делата (например от Страсбург) доказват нееднократно заради случаите на тежко насилие, което не убива, но смазва човешкото достойнство, но извършителите не са наказвани, защото в НК няма текст на инкриминиране на изтезания.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 885

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 889

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 965

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 876

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 841

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 875

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ