26 Юни 2024сряда11:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пари за учителя

/ брой: 152

visibility 294

Кира Латухина

Към края на годината заплатите на руските учители трябва да се изравнят със средните във всички региони, а след това всяка година да се повишават. Това обяви президентът на заседанието за училищното образование. Освен чиновниците и ръководителите на образователните учреждения, които бяха заедно с президента в Москва, чрез видеовръзка участваха и регионалните лидери.
Ставаше въпрос за въвеждането на федерални държавни общообразователни стандарти, модернизиране на регионалните системи за общо образование и увеличаване на заплатите на педагозите. На последния проблем бе отделено специално внимание.
"Основната цел е повишаването на качеството на училищното образование", припомни Владимир Путин защо е необходима модернизацията. Затова трябва да се обнови материалната база и да се повиши престижът на учителския труд, в това число благодарение на достойното заплащане.
За три години от държавната хазна са били дадени 120 млрд. рубли за регионални проекти, през тази година са предвидени още 40 милиарда. Ремонтирани са 34 хиляди училища. "Общата картина обаче не се е променила", обобщи президентът.
Владимир Путин неведнъж е обещавал внимателно да следи ръста на доходите на преподавателите. Според годишните резултати средната заплата на учителите се е изравнила или е надвишила средната в 13 субекта, в 34 малко е отстъпила в сравнение със средната.
"През тази година въпросът с учителските заплати във всички региони трябва да бъде приключен окончателно", разпореди държавният глава и засегна сложна тема. Може колкото си искате да говорите, че се "появява някакъв дисбаланс" с другите професии, каза той. "Попитайте представителите на тези професии искат ли децата им да получат солидно образование - призова да се мисли логично Путин. - Децата им да имат шанс в живота?".
"По-нататък, след достигане на средното ниво, повишаването на учителските доходи всяка година трябва да стане задължително - подчерта президентът. - За хората е важно да чувстват стабилност". Увеличаването на заплатите обаче трябва да бъде тясно обвързано с повишаването на качеството на работата, добави той.
Президентът припомни и за новите професионални стандарти при преподаването на математика и руски език.
"Чрез повишаването на квалификацията трябва да се подобри качеството на образованието - в това е целият смисъл", обясни простите истини държавният глава. Той добави, че хората и професионалната общност трябва да имат цялата информация за професионалните стандарти, а за учителите трябва да има преходен период за подготовка.
Президентът беше недоволен, че федералните органи често "премълчават" процеса на формирането на образователните програми. И на родителите, и на учениците, и на учителите не им е ясно какво ще влезе в предмета, методиката на преподаването му, уточни той.
Важно е също така да се намери правилният баланс между задължителните предмети и предметите по избор, отбеляза Путин. Пилотното въвеждане на образователен стандарт в гимназиите е планирано през следващата учебна година. Ученикът трябва да има избор какви професионални предмети да изучава. И държавата трябва да провежда осъзната образователна политика, като има предвид потребностите на пазара на труда. Специално внимание трябва да се отделя на професионалното образование, свързано с точните науки. Путин също така каза, че на него постоянно му се оплакват от взиманите от училищата т.нар. доброволни такси. "Всички основни предмети от училищната програма трябва да се преподават за сметка на държавата - подчерта той. - Плащането е недопустимо".
Държавният глава призова да се вдигне нивото на малките училища и да се подобрят пътищата, за да могат децата да стигат до тях. Той също така подчерта, че местните власти не бива да прехвърлят на никого своята отговорност за училищата, въпреки че, разбира се, федералният бюджет е готов "да даде рамо".
 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 7

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 7

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 9

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 4

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 6

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ