10 Ноември 2024неделя00:37 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Пак прах в очите

/ брой: 161

автор:Наталия Гергова

visibility 1924

Поредна шепа прах хвърлиха в очите ни президентът и политиците, които в понеделник се бяха събрали уж, за да решат проблема с КТБ. След сбирката президентът съобщи "голямата новина", че има пълен консенсус "незабавно да стартира процедура за влизане на България в Единния банков надзорен механизъм на Европейския съюз". Най-после, сигурно доволно са възкликнали повечето българи, които вече нямат никаква вяра ни на политиците, ни на БНБ. И са сбъркали. Защото т.нар. единен банков надзор, който е към Европейската централна банка (ЕЦБ), все още не работи. След няколко отлагания стартът му трябва да бъде даден през ноември, ако пак не му мине котка път. Влизането в единния механизъм е задължително за всички банки в еврозоната и е по желание за държавите извън нея. Впрочем, когато бе взето решението за единния банков надзор, БиБиСи го нарече "кръпка" и изрази радостта си от това, че той няма да действа на територията на Великобритания.
Иначе ЕЦБ ще упражнява пряко надзор само върху значими кредитни институции, чийто дял в общите банкови активи в еврозоната е близо 85%, а другите банки (пак в еврозоната) - при необходимост. Банките в еврозоната са 6000, а ЕЦБ ще упражнява пряк надзор на около 900 от тях.
А някой дали се е замислил, че 80% от банките в България са собственост на банки от еврозоната, което означава, че сме пряко засегнати от този надзор и без да членуваме в него?
Може би точно заради това досега и правителството, и БНБ не желаеха това членство, а шефът на БНБ Иван Искров каза, че това ще бъде "загуба на суверенитет срещу нищо". Макар че аргументът му не е много състоятелен, тъй като вече сме загубили доста от суверенитета си. Валутният борд например, заради който БНБ не може да провежда собствена монетарна политика (и слава, богу!) си е чиста загуба на суверенитет. Самото ни членство в ЕС е загуба на суверенитет - натиснаха ни да затворим 4 блока на "Козлодуй" и накараха нещастни хора да отглеждат щастливи прасета и кокошки. Така че, да не се оправдават с някакъв си суверенитет.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ