23 Юни 2024неделя15:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ОТР - първи резултати

В Русия след дълги дебати и дори яростни спорове най-накрая заработи Обществената телевизия

/ брой: 131

visibility 68

Оксана Нараленкова

Да обобщят първите резултати и да споделят проблемите си, които засега са много повече от успехите, в "Российская газета" дойдоха генералният директор на ОТР (Общественное телевидение России - ОТР) Анатолий Лисенко, неговият заместник - програмният директор Станислав Архипов - и младите модератори - лицата на канала, телевизионните водещи Александра Шуб и Антон Алхимович.
Разговорът показа какво е ясно към днешния ден. По думите на Анатолий Лисенко, надеждата за сюжети и филми от провинцията засега не се оправдават напълно, появили са се трудности с несъответствие на формата (записът на изображението и звука), а и не всички региони са съгласни да дават продукцията си безплатно, а пари за покупка няма. Много е трудно да се намерят игрални филми, повечето вече са купени от други телевизии, или пък има трудности с търсенето на първособствениците. Другата трудност е, че във филмите има толкова нецензурна лексика, че би се наложило постоянно да се използва пегел (специален звуков сигнал - бел. ред.).
Както показа диалогът в "Российская газета", основният проблем на ОТР си остава предишния - недостиг на пари. Ръководството на телевизията е убедено, че парите за издръжката и развитието на телевизионния канал трябва да се дават от бюджета, и в това няма нищо срамно, по същество това са народни пари. Лисенко смята за разумна и идеята за специален данък за телевизията, която се използва в световната практика.
Колкото до пряко събиране на средства от населението, то, по данни на социологическо проучване, едва 13 на сто от хората са готови да плащат за телевизия. Това обаче не означава, че те ще плащат за телевизионен ефир реално. Набиране на пари от хората Лисенко представи колоритно като специална акция на ОМОН под прикритието на хеликоптери.
Новинарските емисии засега също са само планове. В ОТР са категорични, че искат да осъществят концепцията на добрите новини, без да избягват при това гръмките трагедии. Като се има предвид обаче, че телевизията е "неформатна", на самото ръководство още му е трудно да определи по кое време трябва да излизат новинарските блокове от по 10-13 минути, как да се разпределят новините, като се има предвид, че всички емисии така или иначе ще се гледат от детската аудитория. Засега в актива на телевизията е това, че през първите дни на ОТР са показани 82 сюжета на практика от цяла Русия.
Трудно е да се разбере и кой гледа тази телевизия - измерванията се правят само от аналогови телевизори, а ОТР транслира сигнал в цифров формат. Остава надеждата, че социологическите фирми ще измерят аудиторията на Обществената телевизия. Но и с това нещата не вървят гладко: засега никой не я измерва, има само поръчка.
Ето още един проблем - трудности с подключването на сигнала. Според закона, всички спътникови и кабелни оператори са длъжни да включат ОТР в пакетите си безплатно, на практика обаче, някои от тях предпочитат да остават в първите редици платените канали, а транслацията на ОТР остава на дъното.
Не всичко обаче е толкова мрачно: има и успехи. Регионалната мрежа на ОТР включва 100-120 стрингери по места, 80 регионални компании предоставят продукцията си по договор. Всички водещи в телевизията не са московчани, и, както казва Лисенко, това не е направено нарочно, всички кандидати са преминали през сериозен подбор. От малкото, което генералният директор харесва в телевизията си, той изтъква именно младежта:
- Младите красавци измъкват телевизията ни на раменете си. Надявам се, че те ще станат истински стопани на телевизионното пространството и ще вървят само нагоре, че те ще напомнят в ефира за събития и хора, без които ни би било трудно да живеем.
В плановете на ОТР е производството на документални филми и исторически сериали. Засега обаче в ОТР негласно са решили заявки на тези теми да не се приемат до август 2013 година.
В дневния ред на ОТР е да правят филми за хора, които се занимават с конкретни неща. Например, за това как актьорът Гоша Кунецко сам създава организация за помощ на деца с проблемно развитие на психиката, или пък за това как военните доброволци гасят пожари и помагат на възрастни хора.
- Те създават гражданското общество - убеден е Анатолий Лисенко - хората, които без да чакат заповед от държавата, сами действат. Ние ще говорим не за общите, а за конкретните проблеми, максимално ще използваме възможността да разкажем за малките дела, та нали от тях започва всичко.
Попитахме Анатолий Лисенко дали вече са се определили ли се с аудиторията, кой и как гледа ОТР?
- Самият зрител още не знае какво иска от ОТР, от телевизията изобщо. Преди пет месеца ние тепърва правихме плановете, никога не сме работили в такива сгъстени срокове. Днес ние работим на 4-5 места, в някои дори не съм успял да отида да видя. Базата в "Останкино" ще бъде готова в средата на юни-началото на юли. Ще ни трябва месец, за да се установим и още месец, за да оборудваме декорациите. Очакваме, че приблизително на 1 септември вече ще започнем да транслираме не в тестови, а в нормален режим.
Невъзможно е да се изпълнят всички зрителски пожелания. Наскоро погледнах заявките на сайта. Едни искат да дадем думата на лидери на опозицията, други, обратното, настояват да не ги пускаме в ефир. Терти настояват: незабавно включете в програмата бразилски сериали, следващото съобщение - никакви сериали, стрелби, искам повече обсъждания на сериозни проблеми.
По същество, всичките ни зрители са прави. Нашият зрител е различен, взискателен, и, за съжаление, той не е свикнал с дългите предавания, защото цялата съвременна телевизия е изградена на клипов принцип. Когато на човек му предлагат 40-минутно обсъждане - на него му е трудно.
От друга страна, никога не бихме си помислили, че на хората ще им е интересно предаване за това, как в страната ни се приемат закони, по какъв начин се появяват тези идеи, и как работят вече приети юридически норми. Ще е трудно да се направи такова предаване, но то би било интересно.
За момента ми е ясно, че нашият зрител тепърва трябва да се определи, някои ще трябва да разберат, че това е техният канал, а други да решат, че никога няма да го гледат. Ясно е и това, че ние се надяваме на умния, взискателния, политически активния, искащия да разбере какво става в страната зрител. Днес като цяло редовият зрител е благосклонно настроен към нас, телевизионното общество пък е в състояние на очакване. Телевизионните критици са на мнение, че би трябвало да ни разкритикуват, но засега не са наясно за какво.
- За какво и как изхарчихте дадените ви средства?
- Както знаете, на нас ни дадоха помещение в "Останкино", там, където по-рано е била кухнята. Хубава стая, но пък няма прозорци. И ни дадоха 1,5 милиарда рубли. Парите пристигнаха в края на декември. Техническото осигуряване на канала беше "срещу обещание да се плати". "За обещание да се плати" ние започнахме да назначаваме мизерно количество сътрудници. От определените средства почти 700 милиона отидоха за създаването на техническата база, която окончателно ще е готова някъде в средата на юни. Кредитът, взет от държавата, към момента сме върнали напълно, въпреки че всички ни съветваха да не го правим. В крайна сметка, разбира се, парите не ни стигнаха, защото ние нямаме библиотека, резерви от предавания, всичко трябваше да се купува. Първи канал и ВГТРК ни подадоха ръка и ни дадоха някои неща. Така и направихме нашите програми, ние показваме 8-часови блок три пъти дневно.
През август-септември парите ще свършат и за себе си аз виждам три сценария на развитие. Първият - ще изгонят мен, вторият - ще закрият телевизията, третият - ще намерят пари. Кое ще изберат - не знам. Семейството ми радостно очаква да се сбъдне първият вариант, някой се надява на втория, аз обаче вярвам в третия.

Обществената телевизия на Русия е създадена по идея на бившия президент и настоящ премиер Дмитрий Медведев. Новият телевизионeн канал има образователни функции и трябва да стане форум за най-актуалните проблеми. Основният акцент на телевизията са руските региони, а не Москва. Каналът не излъчва реклами и е безплатен.
Трите основни цели на ОТВ са: да развива гражданското общество в Русия, да просвещава и образова и да разпространява общочовешките морални ценности. Каналът ще излъчва новини, публицистични, културни и забавни предавания. Забавните няма да бъдат в комерсиален вид, а пак ще носят елемент на образоване. Ще бъдат излъчвани и игрални, документални и анимационни филми.
Руската обществена телевизия се финансира от правителството. Тя е със статут на автономна организация с нетърговска цел и е под контрола на Съвета за обществена телевизия, чийто председател е известният руски актьор Олег Табаков.
Очаква се аудиторията на ОТР да е над 80 милиона души.



Първата пробна версия на новините

Генералният директор на ОТР Анатолий Лисенко

ОТР ще има собствено помещение в "Останкино", откъдето ще започне транслациите в началото на септември

БНБ алармира за бум на фалшиви столевки

автор:Дума

visibility 185

Таксиджиите нащрек: индийците им взимат хляба

автор:Дума

visibility 1125

/ брой: 116

Алкохолът и тютюнът у нас - най-евтини в ЕС

автор:Дума

visibility 1013

/ брой: 116

Русия и Виетнам - все по-близки

автор:Дума

visibility 1251

/ брой: 116

Шолц търси решение за миграцията

автор:Дума

visibility 1048

/ брой: 116

"Хизбула" заплаши и Кипър

автор:Дума

visibility 1008

/ брой: 116

Още един провал

автор:Деси Велева

visibility 1237

/ брой: 116

По-добри времена

автор:Мая Йовановска

visibility 1106

/ брой: 116

За късия хоризонт

visibility 1081

/ брой: 116

Войната, която пак ни напомня: "Хора, бдете!"

автор:Евгений Белий

visibility 1135

/ брой: 116

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ