09 Ноември 2024събота00:44 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Актуално

Откриват временна болница в панаира в Милано

В Италия започнаха да използват срещу вируса лекарство за ревматоиден артрит

/ брой: 55

автор:Ася Гардели

visibility 2555

От няколко дни в много италиански болници се използва Точилизумаб (лекарство за ревматоиден артрит) при лечение на заразените с коронавирус. За първи път е изпробвано върху болни от COVID-19 в Китай още в началото на февруари и в 10% от случаите дава добри резултати. В Италия се приложи за първи път върху позитивен пациент в болница в Неапол преди десетина дни, който само за ден-два се е почувствал значително по-добре. Точилизумаб е медикамент със силно противовъзпалително действие, особено при белодробни възпаления, каквито предизвиква коронавирусът. Лекарството се произвежда от италианска фармацевтична компания в Монца и се използва и при лечението на някои туморни заболявания, дори при деца над две години. Медици обясняват действието му като антитяло, което противодейства на Интерлевкин-6 - мощна молекула, създавана от имунната ни система при вирусни инфекции. Стана ясно, че Точилизумаб не лекува COVID-19, а помага за преодоляването на най-тежкото усложнение, което провокира - двустранна пневмония. Лекарството се прилага единствено в болница, само при случаи на напреднал стадий на заразените с коронавирус, при възпаление на белите дробове.

В опитите да се справят с нарастващия брой заболели от COVID-19 италианските медици продължават да експериментират в търсенето на най-подходящото лечение. Пробва се действието на още два медикамента - Хлорохин, използван по времето на Втората световна война при бума от малария, и Ремдесивир, употребявано при лечение на другия смъртоносен вирус от Азия - MERS.

Точилизумаб се използва вече в няколко италиански болници успешно. Пациентите, на които се прилага експериментално, вече са над 50, а при повечето подобрението настъпва още след ден. Само в северната област Лигурия лекарството се тества върху повече от 20 пациента, като при всички е регистрирано подобрение. Поръчките от болниците за доставката му са факт, а от управите на тосканските болници вече са заявени 164 опаковки. Цената на лекарството е много висока и стига до 1800 евро в зависимост от дозата.

Огромният брой на заразени с коронавирус в Италия накара правителството да вземе крути мерки и да изолира населението по домовете. След няколко неуспешни опита да спре разпространението му на 11 март премиерът Джузепе Конте обяви затварянето на магазини, офиси, заведения. Оттогава до 3 април ще работят само тези от първа необходимост като хранителни магазини, банки, аптеки, градски транспорт и фабрики.

Въпреки че две от огнищата в страната се смятат за унищожени, тъй като от дни няма новозаразени, все още броят на болните и на жертвите расте. Данните показват, че от първия регистриран случай на 21 февруари до 21 март заболелите са 53 578, починалите - 4825, а излекуваните - 6072. Болните в интензивните отделения са 2857. 21 март е най-тъжният ден в Италия от началото на пандемията. В страната на този ден починаха 793 души, а броят на болните само за 24 часа се увеличи с 4825. Същия ден вечерта премиерът Конте обяви затварянето и на фабриките. В момента в страната работят само супермаркети, аптеки и транспорт. Излизането от домовете е категорично забранено, освен по един член на семейството на пазар или до аптека. Разрешени са и кратките разходки, но в непосредствена близост до адреса по местоживеене.

Големият брой интубирани пациенти блокира болниците на Ботуша. Лекарите в някои от най-засегнатите райони връщат по домовете дори позитивните с по-леки симптоми заради липса на болнични легла. В момента приоритет са тежките случаи, които имат нужда от неотложна помощ, а всички останали остават на домашно лечение.

Спешната ситуация и недостигът на болнични легла накара правителството да търси варианти за увеличаване на местата за лечение на заразените. В рамките на една седмица първи и втори павилион на най-големия панаир в близост до Милано са превърнати в болнични отделения с нови 400 легла. Очакват се и 200 допълнителни апаратури за обдишване. Липсата на достатъчно медицински персонал също е проблем. В момента в Италия има нужда от 500 лекари и 1500 медицински сестри. За да решат проблема с недостига на кадри, в болниците се назначават току-що завършили студенти по медицина.

Тъжната статистика от последните дни показва, че освен от медицински персонал в някои райони има недостиг и на ковчези. Погребалните ритуали са забранени от месец, а близките на починалите не могат да си вземат дори последно сбогом с тях. Жертвите на COVID-19 се полагат в запечатани ковчези и се кремират. 18 март ще остане в съзнанието на италианците като черен ден в битката с коронавируса не само с големия брой починали за един ден - 475, но и с кадрите на 30-те военни камиона, извозващи ковчези. Същия ден коронавирусът взе най-младата досега жертва на Ботуша - 32-годишният Маурицио, доброволец в асоциация за подпомагане на хора с моторни проблеми, любител на азиатските бойни изкуства и собственик на заведение до Милано. Само ден преди него COVID-19 отне друг млад живот - на 38 години. Пред италианската преса баща му, медик-радиолог, разказа, че синът му е бил здрав, а след приемането му в болницата в Бари е бил контактен и с подобрение. Три часа след това мъжът е починал. "Вирусът ни взе всичко. Взе ни сина, взе ни и правото да бъдем до него в последните минути от живота му", каза съкрушеният баща пред медиите.

Телефоните за спешна медицинска помощ, както и откритата линия за обявяване на заболели и информация, работят с регистрация на обаждащите, които понякога са принудени да чакат връзка с отсрещната страна повече от половин час. Регистрацията за евентуален случай на заболял става чрез въпросник. Чрез отговорите лекарите преценяват дали има нужда от строга карантина без право на излизане от дома. До началните дни на март всеки, който бе със съмнения за коронавирус заради близък контакт със заразен, налични симптоми или посещение на Китай, бе изследван за COVID-19. Досега са изследвани над 165 500 души в Италия. От няколко дни обаче тестове се правят най-вече на тези, които постъпват в болница с температура и кашлица, а мярката е заради изчерпването на тестовете. Повечето лекари и медицински сестри на Ботуша са принудени да използват памперси за физиологичните си нужди. Това се налага, тъй като работят облечени с два предпазни гащеризона, а събличането и обличането им изисква много време, с каквото медицинският персонал не разполага.

COVID-19 не подмина и затворите в страната. Досега има установени заразени един полицай и един лишен от свобода в затвор в севертата област Венето, а друг случай на позитивен с коронавирус пазител на реда е регистриран в затвор в Генуа. Четирима излежаващи присъди в затвор в Милано също са заразени, един - в Модена, а също и двама лекари от затвора в Бреша. Ако вирусът се разпространи в затворите, положението ще стане неконтролируемо, обясни пред италианска телевизия Алдо Ди Джакомо, председател на синдикалната организация на затворите във Венето, и допълни, че полицаите са изложени на риск при работата си заради липсата на предпазни маски. Бързите мерки за отменените свиждания провокираха бунтове сред затворниците в цялата страна още на 8 март, при които загинаха 12 излежаващи присъди. За да овладее ситуацията в затворите, правителството реши да освободи под домашен арест общо 3000 затворници. Това са задържани, чиито присъди изтичат до 30 юни. Те ще носят електронни гривни.  Устройството следи за стриктното изпълнение на домашния арест и алармира при нарушаване на мярката за неотклонение.

Над 50 000 души са подведени под наказателна отговорност за нарушение на въведената от 11 март карантина в Италия. Патрули на полицията спират автомобили и пешеходци, които не спазват изолацията. За 10 дни са проверени общо 660 000 души. Само във вторник са били контролирани над 170 000 души, от които при 8300 са констатирани нарушения. В Италия всеки, който е извън дома си, трябва да носи попълнена автодекларация с обяснение за причината за излизането. От извършените проверки е установено, че най-честите нарушения са неверни лични данни и лъжлива информация за професията.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ