Отклонение
/ брой: 272
Наталия Гергова
Едно отклонение от пътя може да доведе до случайна среща със студентската ти любов. Нещо прекрасно, вълнуващо, трепетно. Този филм сме го гледали отдавна. Друго едно отклонение може да доведе до присмех. Това само по себе си също е вълнуващо, трепетно, а сигурно и прекрасно, но не и за обекта на присмеха. Този филм го гледаме в момента.
Вчера вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов даде поредното си телевизионно интервю. На шест от общо десетината въпроса, които му зададоха водещите, той отговори като развалена грамофонна плоча. Говори се, че информацията за отнетата американска виза на Румен Петков идва от Цветан Цветанов, казаха водещите. Отговор: "Да не се отклоняваме от актуалните теми на обществото." Имате ли информация, че Румен Петков е участвал в преразпределянето на наркопазара? Отговор: "Нека да не говорим за неща, които отклоняват актуалните теми на обществото." Румен Петков си дава имунитета. Отговор: "Румен Петков не искам да го коментирам. Защото това означава, че се отклоняваме от актуалните теми, които вълнуват обществото." Попадал ли е в разработка на МВР шефът на митниците Ваньо Танов? Отговор: "Не искам да се отклоняваме от актуалните теми на обществото." Имало ли е унищожаване на СРС в ГДБОП? Отговор: "Правим отклоняване от реалните проблеми, които вълнуват обществото." Рекорди правим с вас по дълги интервюта, каза в заключение водещата. Развалената грамофонна плоча светкавично реагира: "Отклонявате вниманието на обществото с подобни теми."
Оказва се, че "отклоняването на вниманието от актуалните теми на обществото" е спуснато директно отгоре. Защото менторът на Цветанов Бойко Борисов малко по-късно заяви, че приказките че искат да закрият БАН, за да заграбят имотите й, били спекулация с умисъл да се отклонява вниманието от актуалното им управление.
Да, отклонение има. И то какво! Не обществото задава актуалните теми, а премиерът и вицепремиерът. Те казват какво може и трябва да ни вълнува и какво - не. Отричането (отклоняването) обаче на всичко, което може да предизвика тревога у премиера и вицепремиера, не означава, че то не се е случило и не предизвиква тревога в обществото. Напротив. За психологията това поведение на Борисов и Цветанов се нарича заблуда, която е форма на защита. Да смяташ, че положителното идва само от теб, а отрицателното е резултат от външни фактори (напр. БСП, РЗС, президент) също е защитен механизъм. Той обаче според социалната психология е присъщ на немного интелигентните хора. Най-често - на децата! Да не убиваме детското у премиера и неговия помощник. Макар че тази тяхна реализация на защитните механизми ги предпазва от вътрешен конфликт, но не и от конфликт с другите, т.е. - с актуалните теми на обществото.