Особености на националните ни финанси
/ брой: 169
Отваря се кутията на Пандора и спиралата на дефицита. Откупуват (!?) гражданите с популистки харчове. Това бяха коментарите на т.нар. финансисти на ГЕРБ за актуализацията на бюджета. За да може след това лидерът им Бойко Борисов да заключи, че държавата се тласка към свръхдефицит, гръцки сценарий, и нелегитимното правителство и нелегитимният парламент ще доведат до събитията от Жан-Виденовото време!
Ще припомним на г-н лидера, първо, че парламентът не е нелегитимен. Каза го и Конституционният съд. Ерго, не е нелегитимно и правителството.
Второ, ще припомним и някои факти от "най-новата финансова" история на България, които или означават, че Борисов не знае, или пък, че Борисов знае, но не му изнася, поради което смело се гмурка в класическите форми на популизма. Последван, естествено, от протежето си Росен Плевнелиев, което по стечение на обстоятелствата е президент. Вчера иже нарицаемият държавен глава също брутално натика в лицето ни интерпретацията за опасността от рестарт на Жан-Виденовото време.
Но. През 1991 г. държавният дълг на България е 180% от брутния вътрешен продукт (БВП). През прословутото Жан-Виденово време (1996 г.) дългът достига 300% от БВП. След това започва да спада - до около 70% в края на мандата на правителството на Иван Костов, до около 30% при Симеон Сакскобургготски, за да достигне 20% в края на мандата на правителството на Сергей Станишев. Тези 20% дори бяха като фетиш за Симеон Дянков, сиреч нещо, което притежава свръхестествени свойства.
А разпространените преди два дни данни на Евростат поставят България на второ място в ЕС по малък държавен дълг, който в края на първото тримесечие на годината е бил 18% при близо 86% общо за ЕС.
При положение, че кабинетът "Орешарски" категорично заяви, че с актуализацията на бюджета общият размер на държавния дълг ще се запази, да се чуди човек за какви гръцки сценарии и Жан-Виденово време говорят Борисов и сие.
Впрочем, дългът на Гърция е 160,5%. А на Германия, която Бойко Борисов обича да дава за пример - 81,2%.
И още нещо трябва да припомним. В края на февруари тази година правителството на Бойко Борисов емитира шестмесечен дълг за 800 млн. лева, за да попълни фискалния резерв след плащанията на субсидиите на зърнопроизводителите. Борисов бръкна в резерва, за да предотврати протеста на земеделците, който бе насрочен за 20 февруари. Що никой тогава не спомена за гръцки сценарий и Жан-Виденово време?
Малко преди това (на 10 януари) заместничката на Симеон Дянков Карина Караиванова заяви, че през 2013 г. Министерството на финансите (МФ) ще емитира дълг за 1,2 млрд. лева. Пак никой нищо не каза ни за Гърция, ни за Жан Виденов.
Защото особеностите на българските национални финанси се състоят в това, че те не се ръководят от финансови правила, а от щенията на самовлюбени политици и техните клакьори.