09 Ноември 2024събота00:45 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Основната лихва нарасна символично

/ брой: 236

автор:Дума

visibility 996

Основният лихвен процент вече е 3.80 на сто. БНБ съобщи новата стойност на ОЛП, която е в сила от 1 декември. През миналия месец основната лихва бе 3.79%, тоест повишението сега е символично. Според експерти това означава, че има успокояване на междубанковия пазар. Предните месеци имаше по-сериозни ръстове.  
Основната лихва започна да расте от октомври миналата година, когато за първи път от много време мръдна от нулата -  до 0,49 на сто. Покачването продължи неотклонно и в следващите месеци, като през март ОЛП мина летвата от 2%, а през юли преодоля и 3 на сто.  
Тъй като в България има валутен борд, БНБ банка няма право да "диктува" лихвите, определяйки ОЛП, както правят обичайно централните банки. Тя само следи случващото се на пазара и изчислява ОЛП  въз основа на индекса ДЛЕОНИА Плюс (LEONIA: LEv OverNight Interest Average Plus) - индекс на сключените сделки с депозити овърнайт в български левове на междубанковия пазар за предходния календарен месец
Основната лихва е важен компонент във формулата за изчисляване на наказателната лихва за просрочия, която е ОЛП + 10 на сто (на годишна база). Това означава че, за август наказателната лихва за забавени плащания на данъци, такси, глоби е 13,8% на годишна база.
В същото време пореден икономист алармира за опасен ръст на ипотечното кредитиране при "изкуствено" ниски лихви, което води до раздуване на цените на пазара на имоти.
"Ипотечните кредити растат с 19,2% годишно, което е най-високият темп на растеж от над 14 г. насам. Това би трябвало да е червена лампа за регулатора (БНБ)., твърди икономистът Георги Ангелов. Според него има друг голям проблем при ипотечните кредити - изкуствено ниските лихви. През последните месеци новите жилищни заеми се отпускат с лихва от около 2,6% - най-ниската в ЕС, въпреки политиката на Европейската централна банка на повишаване на основните лихви през последната година.
"Изкуствено ниските първоначални лихви по ипотеките стимулират търсенето на кредит и раздуват цените на жилищата, но създават и рискове за изплащането на тези кредити", предупреждава икономистът.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ