19 Април 2024петък12:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Опасностите от непраните чаршафи

/ брой: 240

автор:Дума

visibility 1230

Човек прекарва 1/3 от живота си в леглото. Така че чистото спално бельо се оказва твърде важно нещо, особено когато си помислите за потта, пърхота и други "неща", които човек оставя по чаршафите си. В идеалния случай те трябва да се перат веднъж седмично или поне на всеки 10 дни, препоръчват експерти от WebMD. Но неотдавнашно проучване установи, че американците са склонни да изтърват този период, минавайки 25 дни между пранетата. А заплахите не са една и две. 

Човек изхвърля 500 млн. кожни клетки на ден, като голяма част от тях остават в... леглото, докато човек се върти в него, спейки. Всички тези мъртви клетки се трупат върху чаршафите. Малките акари могат да предизвикат алергии, астма и да причинят сърбеж. 

Например лабораторни тестове установяват, че калъфки за възглавница, прани веднъж седмично, съдържат 17 000 пъти повече колонии бактерии, отколкото проби, взети от тоалетната чиния!

Мъртвата кожа и бактериите по възглавницата могат да запушат порите ви и да влошат акнето, предупреждават специалисти и препоръчват калъфката й да се сменя на 2-3 дни.  

Спите ли с вашия домашен любимец? Космите и пърхотът му също се полепват по чаршафите ви, което може да доведе до сърбеж.

Ако вие или вашият партньор сте били болни, хвърлете чаршафите си в пералнята веднага, за да убиете застоялите микроби. Повечето бактерии или вируси могат да оцелеят на меки повърхности за минути до часове. Например грипните вируси живеят върху тъканите само 15 минути, но някои стомашни бактерии могат да оцелеят върху тъканите за 4 часа.

Може би ашата баба ви е съветвала, че най-добрият начин да започнете деня си е да оправите леглото си. Но според специалистите не е много разумно да бързате, защото влагата от нощната пот се е натрупала в чаршафите. Затова, като станете сутрин от леглото, отворете прозореца на спалнята и оставете чаршафите да се проветрят, докато закусвате или пиете сутрешното си кафе.  Проветряването прави леглото по-малко приветливо за бацилите. 

Ако няма други препоръки на етикета на чаршафите, перете ги в гореща вода, а топлината на ютията (или ако имате сушилня) също убива голяма част от микробите.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 156

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 173

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 153

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ