18 Май 2024събота05:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Опасностите на еднооката сила

"Спасяването на белия гълъб" - новата книга на белетриста Илия Богданов

/ брой: 63

visibility 95

Здравко Недков


Името на Илия Богданов има свое място в българската съвременна проза. За този тип автори психологическата и професионалната подготовка за мисията на писателя е дълъг процес, в който те неуместно създават неща със значителна стойност.
Границите, които очертават досегашните писателски интереси на Илия Богданов, са съвременното село с всичко, което то печели и губи, от стремежа ни да го преобразяваме, както и светът на хорските благополучия, та да не кажа престъпления, които авторът като юрист познава добре и рисува особено убедително. В някои от най-новите му работи тези две тематични ядра се доближават и до голяма степен се сливат.
Съчетаването на областите от живота, които той най-добре познава - първата, с всепроникващото, бих го нарекъл, божествено познание за детството и юношеството, а втората, с опита на зрелия човек, се оказва благотворно в идейно-художествено отношение. Това се улавя ярко и в събраните разкази и новели в книгата "Спасяването на белия гълъб" (изд. "Рал колобър").
Разбира се, Илия Богданов има творби, които в тематично отношение излизат извън тези граници. В сборника такива са новелите "Сантиментална история" и "Няма повече земя", които за мнозина може да имат съвсем косвено или дори никакво отношение към селската тема. Но на мен ми се струва, че и героинята на първата творба, наша съвременничка, която продължава да се бори с психологическите поражения на бедното минало, превърнали се в траен комплекс, който й пречи да живее нормално, когато има всичките условия за това; и героят на втората творба, отдал всички физически и духовни сили на своята професия - всички те са разновидности на онзи тип душевност, която е създала българското село.
В най-значимите си творби Илия Богданов съумява не само да бъде добросъвестен свидетел на своето време, но и талантливо, с майсторство да предскаже опасностите от еднооката сила (по-опасна от сляпата) на човешката глупост и късогледство, която изправя света пред изпитания. В това отношение е създал забележителния разказ "Денят на циклопа". Тук замърсяването на природата, което вероятно е предшествано от замърсяването на човешката душевност, е показано така сполучливо, че ни се струва едва ли не единствено възможното художествено решение. За този разказ, отличен на международно равнище, писателят Георги Величков пише в лаконичните оценки на журито, че е "разказ с ясно изразен екологичен патос". Така е, но мен по-силно ме впечатлиха чудесно намереният образ на Чешита и финалът. Потресът се увеличава от факта, че в мирно българско селце в слънчев летен ден сред познатата до болка обстановка се появява чудовище, измъкнало се сякаш от кошмарните ни сънища. На този фон "Денят на циклопа" наподобява малка скъпоценност, изработката на която е изисквала голямо търпение и белетристично умение.
Много често и в този сборник също - писателят отвежда героите си в едно любимо село с хубавото име Росново, което вече трайно съществува върху картата на съвременната проза. Локализирането на героите, случките и нравствено-социалните сблъсъци в Росново е стремеж за конкретизиране на действителността, която е породила творбите. Да покажеш, че човешките съдби са такива, а не други, защото са свързани с определено място и време, винаги е било амбиция на добрата проза. Така Илия Богданов ни доказва, че умее по-трудните "прости" неща.
Със сборника разкази и новели "Спасяването на белия гълъб" авторът за пореден път затвърждава името си на значителен представител на съвременната българска проза.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ