02 Септември 2024понеделник07:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Опасни връзки

Ненормалните горещини в Русия ще станат пет пъти по-вероятни

/ брой: 99

visibility 71

Юрий Медведев

Учените са в паника. Климатът руши всички допустими граници. Създадените с помощта на суперкомпютри модели показват: ако в резултат на глобалното затопляне средната температура на Земята се увеличи с не повече от 2 градуса, човечеството може да живее спокойно. Не го заплашват природни катаклизми - наводняване на крайбрежните градове, катастрофални суши. Друг въпрос е, че за това ще ни се наложи да "затегнем коланите": да задържим концентрацията на въглеродния двуокис в атмосферата на Земята на ниво 450 части на милион (сега то вече е близо до 400 части).
Събитията обаче се развиват по друг начин. И най-важното - промените стават по-бързо от прогнозираното в моделите. Защо? Сега се разбира, че глобалното затопляне е изпуснало като джин от бутилката много природни процеси. Те са изключително опасни, тъй като работят по принципа на обратната връзка: засилват механизма на затоплянето. Определиха се и трима лидери: топенето на леда, топенето на вечната замръзналост с отделяне на огромни количества въглероден двуокис, а също така промяна на морските течения.
Откривайки тези обратни връзки, много авторитетни учени забиха тревога. Директорът на института за космически изследвания на НАСА Годард Джеймс Хансен прогнозира: още през този век нивото на океана може да се вдигне с 5 метра, а това означава, че под вода ще се окажат много крайбрежни градове.
Има обаче и "оптимисти", които смятат, че вдигането на водата няма да е с повече от 60-70 сантиметра. И това обаче заплашва да наводни много райони на планетата.
Най-много учените се безпокоят заради топенето на ледовете, което води до повишаване на нивото на океана. Направо да си кажем - с прогнозата за това явление учените се изложиха. Нито един модел не прогнозира колко бързо ще намаляват през летните месеци ледовете на Арктика, Антарктика и Гренландия. Опасно е обаче не само повишаването на нивото на океана. Ледът отразява слънчевите лъчи, а с намаляването му откриващата се тъмна повърхност на океана поглъща все повече енергия, което означава, че се нагрява все повече. Ето ви го прекият ефект от обратната връзка.
Мина със забавено действие нарича професор Джо фон Фишер от Университета в Колорадо вечната замръзналост. В тази природна консервна кутия се пазят стотици милиарди тона въглерод, което два пъти повече, отколкото в атмосферата. Ако тази мина започне да работи преди предречения от моделите срок, тя може да стартира лавинен ефект, и климатичните проблеми ще тръгнат една след друга.
Най-обезпокоителното е, че засега науката не може с висока вероятност да пресметне всички тези варианти. Дори да се надяваме на най-доброто, че механизмите на обратната връзка в близко бъдеще няма да са прекалено активни, климатът вече ни създава много неприятности, в частност, все по-силни стават сушите и наводненията. Нещо повече, германският учен Щефан Рамсторф заяви, че вълните на ненормалната горещина, поразила Русия през 2010 година, ще станат пет пъти по-вероятни. А изследване на американски учени свързва необичайно топлата зима в САЩ през 2011-2012 г. с намаляване на леда в Арктика.
За да оценят бъдещето на климата, учените се обърнаха към неговото минало, 800 хиляди години назад. И това обаче не ги направи по-големи оптимисти. Още първите резултати ги поразиха: климатът на планетата се е променял многократно и което е най-тревожно - доста бързо. При това увеличаването на температурата е било свързано с увеличаването на концентрацията на въглеродния двуокис.
Именно заради това всъщност се и роди изискването към световната общност - да се подпише Протокола от Киото и да се намали изхвърлянето в атмосферата на този газ. Редица учени обаче протестираха, доказвайки, че не е ясно къде тук е причината, а къде е следствието. И ето че неотдавна Джереми Шанкун от Харвардския университет излезе с окончателна обвинителна присъда на въглеродния диоксид: в края на последния ледников период именно неговото увеличение е довело до увеличаване на температурата. А това означава, че изхвърлянето в атмосферата на този газ трябва да се намалява, въпреки че ще струва на човечеството трилиони долари.
Учените много ти тревожи и друг исторически факт - бързината на климатичните промени. Например, преди 250 хиляди години нивото на водата в Червено море на всеки сто години се е повишавало и падало с 2 метра. Това е невероятно бързо. А нивото на океана е било по-високо от днешното с 6 метра при почти същия, като сега, климат.
"Разбира се, ние не можем директно да пренесем минали климатични събития върху бъдещето - казва английският учен Илко Ролинг. - От друга страна обаче, трябва да сме наясно, че днес човечество въздейства върху климата много по-силно, отколкото когато и да било в историята си. То се изравнява с природните фактори".
Уви, засега всички създадени от учените климатични модели доста прилично описват миналото му, но вече показват пропуски в настоящето. А бъдещето на климата изобщо едва ли може да им се довери. Едва сега учените започват да осъзнават колко грандиозна е тази задача. Тя очаква своите Айнщайни.
 

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 2080

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 1877

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 2448

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 2129

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 1750

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 8466

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 3870

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 4841

/ брой: 166

Престъпно

visibility 8336

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1789

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ