ООН прие договора за търговията с оръжия
В подкрепа на документа гласуваха 154 страни, против бяха само три - Иран, Сирия и Северна Корея
/ брой: 79
Общото събрание на ООН прие първия договор, който ще регулира търговията с конвенционални оръжия. Оборотът от този пазар е на стойност 80 милиарда долара годишно. Резолюцията, чрез която ще се отвори пътят за договора от юни, бе приета със 154 гласа "за" срещу 3 "против". Очаквано против се обявиха Сирия, Северна Корея и Иран, които блокираха договора миналата седмица. При гласуването 23 страни се въздържаха. Сред тях са някои от основните износители - Русия и Китай, и някои от основните купувачи - Египет, Индия, Индонезия, отбелязва АФП.
Годишно приходите от търговията с конвенционални оръжия възлизат на 70 милиарда долара.
Договорът засяга танкове, бронирани бойни автомобили, артилерийни системи, бойни летателни средства, военни кораби, ракети и ракетни системи, както и малки и леки оръжия.
Документът предвижда преди дадена сделка всяка страна да прецени дали има опасност продаденото оръжие да бъде използвано за заобикаляне на международното ембарго, за тежки нарушения на човешките права или да бъде отклонено в полза на терористи или престъпници.
Подготовката на договора продължи цели седем години, припомня ДПА. До гласуването му в Общото събрание на ООН се стигна, след като конференцията, на която той трябваше да бъде приет, не успя да постигне консенсус. Идеята за въпросния договор обаче беше повдигната много по-рано. Още през 1997 г. група нобелови лауреати за мир предложиха да има подобен документ, посочва ИТАР-ТАСС.
Документът ще бъде открит за ратификация на 3 юни 2013 г. и ще влезе в сила, ако го подпишат 50 страни членки на ООН. Договорът няма да се разпростира върху търговията с оръжия вътре в страната, която го е подписала, но ще изиска от всички страни да установят национални регламенти за контрол на трансфера на конвенционалните оръжия, частите и компонентите.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери приветства първия договор, който ще регулира глобалната търговия с конвенционално оръжие. Приетият от Общото събрание на ООН договор е "силен, ефективен и приложим", посочи Кери и подчерта, че той не е в противоречие с конституцията на САЩ и втората поправка към нея, която гарантира правото за притежание на оръжие. Договорът "може да заздрави глобалната сигурност, при което ще защити суверенното право на държавите да провеждат легална търговия с оръжие", допълни държавният секретар.
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън смята, че договорът за търговията с оръжие, приет от Общото събрание на ООН, ще направи международната търговия с оръжие "по-отговорна и по-прозрачна" и призовава страните в Евросъюза да го ратифицират.