Омбудсманът призова държавата да подкрепи горещата линия за безопасен интернет
/ брой: 151
Диана Ковачева сезира ресорни министри от служебния кабинет за вероятността от прекратяване на работата на Националния център за безопасен интернет и закриването на горещата телефонна линия SafeNet към него. ЕК осигурява 50% от необходимите средства за работата на Центъра чрез европрограмите "Безопасен интернет" и "По-добър интернет за децата", но има условие за национално съфинансиране на дейностите. "За съжаление държавата вече една година не може да намери адекватни механизми, за да осигури държавно съфинансиране и да гарантира на децата в България закрила от посегателства в интернет. На практика НЦБИ вече 16 години изпълнява ангажименти на държавата, произтичащи от редица международни актове, към които страната ни се е присъединила", пише общественият защитник Диана Ковачева.
Центърът работи с ГДБОП и с Интерпол. За 2021 г. са обработени над 15 000 сигнала, като от тях към ГДБОП са отправени над 1500 за случаи, които попадат в полето на Наказателния кодекс. Около 10 сигнала годишно са за деца, станали жертви на педофил в мрежата. От 2005 г., когато е създаден Центърът, са обработени над 63 000 сигнала за насилие и тормоз за деца онлайн. Сигналите нарастват по време на пандемията - от 9289 през 2019 г. стават 17 855 през 2020 г.
Ковачева подчертава, че след спирането на дейността на Центъра над 16 хил. непълнолетни, жертви на онлайн насилие, тормоз, злоупотреба, трафик и сексуално насилие, които всяка година търсят подкрепа, вече ще бъдат сами в огромното онлайн пространство и няма кой да им помогне. Ковачева настоява всички отговорни институции в спешен порядък да потърсят начин за решаване на проблема със затварянето на Центъра за безопасен интернет.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.