20 Април 2024събота06:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ограниченията за свободно къмпингуване остават

Падна ветото на президента върху Закона за черноморското крайбрежие. Палатката в гората или джипът на плажа са по-вредни за околната среда, попита Крум Зарков

/ брой: 131

автор:Юлия Кулинска

visibility 1682

Народното събрание очаквано отхвърли наложеното от президента Румен Радев вето върху поправките в Закона за устройството на черноморското крайбрежие, налагащи ограничения върху свободно разполагане на палатки, кемпери и каравани по морето. Мнозинството от депутатите обаче прие повторно промените в закона със 143 гласа "за". Против гласуваха 66 народни представители от "БСП за България", а само един се въздържа.

Измененията в закона бяха приети от НС на 13 юни 2019 г. С тях се забранява разполагането на плажни принадлежности като палатки, чадъри, кърпи и шезлонги върху пясъчните дюни. При нарушение ще се налагат глоби от 500 до 1000 лв. Предвижда се още да бъдат обособени специални зони, където да може да се къмпингува свободно. Определянето им ще стане с наредба на министрите на туризма, на земеделието, на регионалното развитие и на околната среда и не може да бъде факт още този сезон. Санкции за паркиране или преминаване на автомобили през пясъчните образувания грози нарушителите с от 1000 до 3000 лв. Може да се конфискува и имущество на стойност между 3000 и 5000 лв.

Законът бе върнат за ново обсъждане от Радев на 24 юни 2019 г. В мотивите си държавният глава посочи, че не се противопоставя на опита да бъдат въведени правила, нормативи и стандарти, но режимът за "диво къмпингуване" става по-рестриктивен с въвеждането на значителни ограничения в сравнение с досегашния ред. Държавният глава смята, че не може без анализ и яснота за местата за палатки да се налагат санкции.

"Със Закона за устройство на Черноморското крайбрежие се създава усещане за двоен стандарт - палатката в гората или джипът на плажа са по-вредни за околната среда? Боклуците от къмпингуване или тоновете строителни отпадъци, които са зарили Черноморието, замърсяват природата?", заяви депутатът от БСП Крум Зарков по време на дебатите. "Приемането на ветото няма да бъде загуба за вас или победа за който и да било. То ще бъде шанс дискусията да се състои в една нормална атмосфера и обстановка", каза той. Зарков отчете, че и преди промените държавата е регулирала процеса за къмпингуване. "Ако днес някой се чуди, че той създава неуредици, това е проблем не само за самите къмпигингуващи, а и на държавата, която не е изпълнила своя ангажимент", уточни той. "Предлага ни се да упълномощим 4-ма министри и те евентуално някой ден да регулират къмпингуването. Този проблем е трябвало да бъде решен през Закона за туризма, а не чрез Закона за устройство на черноморското крайбрежие", каза Зарков.

От ГЕРБ обаче смятат, че има неразбиране за промените в закона. "Към момента няма абсолютно никаква регламентация към т. нар. свободно къмпингуване. Моите уважения към тази група от хора, но всички ние се съобразяваме с някакви правила", заяви Димитър Бойчев. Според него черноморските общини харчат немалък ресурс за сметосъбиране след къмпингуващите през летния сезон. 

Припомняме, че промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие бяха посрещнати с протести. Недоволни къмпингари поискаха от президента да наложи вето върху закона и той се вслуша в аргументите им. Очаква се повторното приемане на закона да предизвика нови протести.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ