Ограниченията за свободно къмпингуване остават
Падна ветото на президента върху Закона за черноморското крайбрежие. Палатката в гората или джипът на плажа са по-вредни за околната среда, попита Крум Зарков
/ брой: 131
Народното събрание очаквано отхвърли наложеното от президента Румен Радев вето върху поправките в Закона за устройството на черноморското крайбрежие, налагащи ограничения върху свободно разполагане на палатки, кемпери и каравани по морето. Мнозинството от депутатите обаче прие повторно промените в закона със 143 гласа "за". Против гласуваха 66 народни представители от "БСП за България", а само един се въздържа.
Измененията в закона бяха приети от НС на 13 юни 2019 г. С тях се забранява разполагането на плажни принадлежности като палатки, чадъри, кърпи и шезлонги върху пясъчните дюни. При нарушение ще се налагат глоби от 500 до 1000 лв. Предвижда се още да бъдат обособени специални зони, където да може да се къмпингува свободно. Определянето им ще стане с наредба на министрите на туризма, на земеделието, на регионалното развитие и на околната среда и не може да бъде факт още този сезон. Санкции за паркиране или преминаване на автомобили през пясъчните образувания грози нарушителите с от 1000 до 3000 лв. Може да се конфискува и имущество на стойност между 3000 и 5000 лв.
Законът бе върнат за ново обсъждане от Радев на 24 юни 2019 г. В мотивите си държавният глава посочи, че не се противопоставя на опита да бъдат въведени правила, нормативи и стандарти, но режимът за "диво къмпингуване" става по-рестриктивен с въвеждането на значителни ограничения в сравнение с досегашния ред. Държавният глава смята, че не може без анализ и яснота за местата за палатки да се налагат санкции.
"Със Закона за устройство на Черноморското крайбрежие се създава усещане за двоен стандарт - палатката в гората или джипът на плажа са по-вредни за околната среда? Боклуците от къмпингуване или тоновете строителни отпадъци, които са зарили Черноморието, замърсяват природата?", заяви депутатът от БСП Крум Зарков по време на дебатите. "Приемането на ветото няма да бъде загуба за вас или победа за който и да било. То ще бъде шанс дискусията да се състои в една нормална атмосфера и обстановка", каза той. Зарков отчете, че и преди промените държавата е регулирала процеса за къмпингуване. "Ако днес някой се чуди, че той създава неуредици, това е проблем не само за самите къмпигингуващи, а и на държавата, която не е изпълнила своя ангажимент", уточни той. "Предлага ни се да упълномощим 4-ма министри и те евентуално някой ден да регулират къмпингуването. Този проблем е трябвало да бъде решен през Закона за туризма, а не чрез Закона за устройство на черноморското крайбрежие", каза Зарков.
От ГЕРБ обаче смятат, че има неразбиране за промените в закона. "Към момента няма абсолютно никаква регламентация към т. нар. свободно къмпингуване. Моите уважения към тази група от хора, но всички ние се съобразяваме с някакви правила", заяви Димитър Бойчев. Според него черноморските общини харчат немалък ресурс за сметосъбиране след къмпингуващите през летния сезон.
Припомняме, че промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие бяха посрещнати с протести. Недоволни къмпингари поискаха от президента да наложи вето върху закона и той се вслуша в аргументите им. Очаква се повторното приемане на закона да предизвика нови протести.