26 Юни 2024сряда15:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Обновяване

В Академията на науките предстои фундаментална реформа

/ брой: 167

visibility 53

Владимир Кузмин,
Юрий Медведев

В руската система на държавните академии на науките предстоят коренни промени. Реформата бе одобрена от кабинета на министрите и законопроектът отива в Думата.
В Русия днес действат шест държавни академии, в това число Руската академия на науките. "Те се занимават с важни изследвания в различни научни области. Без съмнение те дават огромен принос в развитието на родната наука", заяви наскоро ръководителят на правителството Дмитрий Медведев на заседание на правителството.
- Системата за управление на тези структури обаче се е сформирала още през 30-40-те години на миналия век под влиянието на субективни фактори. И, разбира се, не отговаря в пълна степен на съвременните задачи на развитието на страната, и се нуждае от обновяване - смята премиерът.
Подготвената реформа съдържа конкретни механизми и реда за реорганизирането на държавните академии на науките. Откривайки пътя пред предстоящите реформи, министърът на образованието и науката Дмитрий Ливанов уточни, че ще бъде създадена обществено-държавната организация "Руска академия на науките", в която ще влязат РАН, а също така Руската академия на медицинските науки (РАМН) и Руската академия на селскостопанските науки (РАСХН).
Руската академия на образованието, Руската академия по архитектура и строителни науки и Руската художествена академия с решение на правителството ще бъдат прехвърлени към юрисдикцията на упълномощените федерални органи на изпълнителната власт в съответствие с отрасловата им насоченост.
Новата обединена академия ще я оглави действащият президент на РАН Владимир Фортов, заемащ тази длъжност от 21 юни. Колкото до ръководителите на РАМН и РАСХН, те ще станат вицепрезиденти на новата РАН.
- Законът предполага мораториум в продължение на три години върху избора на нови членове на Руската академия на науките. Също в продължение на този тригодишен период ще бъдат потвърдени пълномощията на избрания президент на РАН като президент на новосъздадената организация - уточни ръководителят на министерството на образованието и науката.
Занапред държавата не смята да се намесва в автономията на научната общност. Към момента президентът на РАН се утвърждава от държавния глава, а уставът - от кабинета на министрите. "Няма да е необходимо по-нататъшно утвърждаване на устава и президента от страна на държавата. Ние преминаваме към модел на автономност и независимост на РАН при приемането на решения", каза Дмитрий Ливанов.
Необходимостта от структурни промени се обяснява с това, че в сферата на фундаменталните изследвания Русия изостава дори от някои развиващи се държави, в частност от Китай, Южна Африка и Индия. "Руската наука има нужда от нова модерна форма на организация на фундаменталните изследвания", смята Ливанов. А засега при десетократно увеличаване на финансирането делът на научните публикации на РАН и броят им не се увеличават.
За да не отвлича нищо вниманието на обновената РАН, академията ще бъде избавена от грижи по управлението на имотите и комуналното стопанство. Учените трябва да се занимават преди всичко с наука и изследвания, заяви Дмитрий Медведев. "Академичната наука трябва да оказва пълноценна експертна подкрепа на държавата по приоритетните направления, да координира научната дейност, която се извършва в момента в страната ни", подчерта преимерът.
Освен това има и претенции към това как се използва имуществото на академиите на науките. "По данни на Сметната палата над 50% от обектите не са регистрирани по установения ред като държавно имущество. Това създава плодотворна почва за злоупотреби", уточни Ливанов.
- Това имущество и финанси, с които се разпорежда държавната академия, е държавна собственост - заяви министърът. - Държавата е длъжна да осигури целевия характер при използването на тези средства. Ако виждаме, че моделът не работи, задължение на държавата е да въдвори тук ред.
Имуществото на научните институти в Русия ще се управлява от специално създадена агенция, засега носеща условното наименование Агенция на научните институти на РАН. Ведомството ще бъде на прякото подчинение на председателя на правителството, който ще назначава ръководителя му.
Далеч не всички действащи днес в състава на РАН, РАМН и РАСХН институти ще продължат да съществуват. Решението за съдбата на всеки един от тях ще се взима в зависимост от резултатите от оценката на ефективността им. В продължение на шест месеца правителството съвместно с научната общност ще утвърди три списъка с институти.
В първия ще влязат тези, които ще бъдат прехвърлени към агенцията. "Тези институти и занапред ще се наричат научни организации на РАН и дори не се предполагат да бъдат преименувани", каза ръководителят на образователното министерство.
Във втората листа ще са институти, които ще преминат към други федерални органи на изпълнителната власт. В частност, вероятно е редица институти на РАМН да преминат към министерството на здравеопазването.
А в третата листа ще бъдат включени институти, на които им предстои реорганизация.
Прякото подчинение на агенцията на правителството съвсем не означава, че обновената РАН няма да може да влияе върху дейността й. По думите на министър Ливанов директорите на институти, които ще бъдат подчинени на агенцията, ще се назначават след съгласуване с РАН. "Научната общност ще получи и втори ключ за решаването на най-важните въпроси", заяви ръководителят на министерството на образованието и науката.
Сред другите нововъведения, за които съобщи Дмитрий Ливанов, са премахването на званието член-кореспондент на РАН, ще останат само академици. В същото време правителството възнамерява съществено да увеличи академичните стипендии. Месечното заплащане на действащите членове на РАН ще бъде минимум 100 хиляди рубли (2371 евро - бел.прев.).
Реформата на РАН също така предполага възможността академиците да бъдат лишавани от научната си степен. Вярно е, уточни Ливанов, научната общност сама трябва да реши дали да ползва това си право или не.
За учените, работещи в академичните институти, финансирането ще остане както преди. "Финансовото осигуряване на дейността на академиите, които са във владение на агенцията на научните институти, ще се осъществява за сметка на бюджета, предвидена от програмата за фундаментални изследвания за периода 2013-2020 година. За хората, които работят в научните институти, никакви промени не се предвиждат. Те както са работили, така ще си и работят", увери Ливанов.

Рогозин:
Изоставаме

Русия по някои технологии изостава от западните страни с десетки години, заяви руският вицепремиер Дмитрий Рогозин. Според него в близко време Русия едва ли ще може във всички технологични области да догони и изпревари другите преди всичко високотехнологични западни страни. "Научният потенциал на страната ни бе фактически разрушен през годините на политическото безвремие", каза Рогозин.

Руски учени създават компютър на бъдещето

Руски учени направиха пробив в информационните технологии. В лабораторията на единия от московските технически университети те изпитаха и измериха свръхпроводящ квантов бит - или кубит, както го наричат специалистите - основната единица за съхраняване на квантова информация. Експертите казват, че това създава възможност скоро в Русия да започне създаването на квантови компютри, съобщи "Гласът на Русия".
Кубитът е не просто най-малката единица за съхраняване на информацията в квантовия компютър, а сърцето на тази машина на бъдещето. Появяването на квантовия компютър учените от различни страни в света чакат като чудо. Той ще може да прави изчисления стотици, ако не и хиляди пъти по-бързо от обикновения компютър. А това отваря огромни възможности в най-различни сфери. За пример, дори времето ще може да се предсказва месеци напред със 100% точност.
Какво е това кубит и на какво прилича, за "Гласът на Русия" обясни професор Алексей Устинов - ръководителят на лабораторията, в която изпитаха свръхпроводящия кубит.
- Кубитът представлява малко иличе, направено от метал, което при ниска температура става свръхпроводник. Размерът на това иличе е 10-20 микрона, на две места има луфт.
Кубитът става свръхпроводник в слабо магнитно поле при температура, близка до абсолютната нула, а това е почти минус 273 градуса по Целзий. В такова състояние кубитите се намират едва една милионна част от секундата. Но и в този миг те успяват да пресметнат стотици операции.
Проектът, който ръководи Алексей Устинов, е спечелил грант от пет милиона долара в конкурс, обявен от руското Министерство на образованието. Създадената по проекта нова лаборатория е оборудвана по най-съвременен начин, което е позволило да се проведат уникалните експерименти. За свършената работа ученият говори много скромно:
- Ние показахме, че можем да извършваме в Русия подобни измерения. Това е само първата крачка, но тя показва, че имаме инструментите за такъв тип работа.
Това постижение нарежда Русия сред световните лидери, които разработват квантови компютри. Сега руските учени се канят да проведат експерименти, свързани с манипулирането на квантовото състояние на един, а след това на няколко кубита. А това още повече ще ги приближи до създаването на компютъра на бъдещето.

 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 560

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 295

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 264

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 304

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ