28 Април 2024неделя17:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Обмислят данък върху пустеещата земя

До края на май работна група се захваща със Закон за комасацията

/ брой: 76

автор:Мая Йовановска

visibility 2620

Трябва да има данък върху пустеещата земя. Това заяви вчера министърът на земеделието и храните Димитър Греков пред журналисти. Министърът участва в дискусията "Проблемите пред земеползването в България", на която две от най-големите браншови организации в земеделието - Асоциацията на земеделските производители в България и Българската асоциация на собствениците на земеделски земи, предложиха да бъде въведен данък върху пустеещите земи.
Същевременно Симеон Петков от От Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) заяви, че т. нар. бели петна са кардинален проблем и ако се въведе данък върху тях, няма да има от кого да се събере, защото много жители на селата, собственици на ниви, или не са живи, или са емигрирали. От Асоциация на млекопреработвателите в България предложиха "белите петна" да бъдат комасирани в отделни блокове, за да не се блокира процесът на сключване на споразумения между арендаторите за комасирано ползване на нивите.
"Пустеещите земи са много малък процент от тези, които не се обработват. Около 1 млн. и 60 хил. декара са т. нар. бели петна. Част от тях се използват незаконно. Получените средства от тях в общините са около 15-16 млн. лв., което е незначително в сравнение, ако бъде осигурено тяхното ползване", обяви министър Греков. Дали да бъде въведен такъв данък обаче ще реши експертна група, която министърът обеща до края на май да проведе първото си заседание. Тя ще мисли и върху Закон за комасацията, а също и по поставения по време на дискусията вчера въпрос за данък върху рентата. Законът за комасацията на земята е безумно закъснял. Трябвало е да се направи още в края на 90-те години, заяви министърът. Работна група ще мисли за законов срок - до колко време след като за пустеещите земи не е плащан данък и земята не бъде потърсена от реалните собственици, да бъде предоставена на общините. Греков категорично отрече да става дума за конфискация на земите, а само за мерки, чрез които ползването на нивите да става по-устойчиво.
Искаме да разработим проект за създаване на Агенция за земята, която да решава проблеми като тези, каза още министърът. Част от проблемите като например съществуването на "белите петна" ще бъдат решавани от такава агенция, допълни министърът, но не уточни в какъв срок ще бъде създадена агенцията.
Опитът на Европа показва, че комасация чрез закон, чрез административни средства, върви бавно и неефективно, заяви председателят на Националния съюз на земеделските кооперации в България Петър Николов. Връщането на земята в реални граници създаде известни трудности, но не се оказа непреодолима пречка у нас да бъдат създадени едри стопанства. Спасението според него е в дългосрочните договори за аренда и наем.
Тази година арендаторите подготвят 1700 споразумения за комасирано ползване на нивите, като ежегодно в 1000 случая преговорите завършват успешно, съобщи началникът отдел "Комасация" в МЗХ Кирил Стоянов. За тазгодишните "бели петна" от 1,6 млн. дка към момента по сметките на общините са постъпили около 10 на сто от сумите, а за миналата година - около 70-80%. Собствениците на "белите петна" през последните години стават все по-активни и търсят парите, които им се полагат за обработването на земите, каза Стоянов. Преди време омбудсманът Константин Пенчев изрази становище, че не трябва да има давностен срок за изплащането на тези суми, както е сега - 3 години, защото тези средства не са нито на местната власт, нито на арендаторите.

Корнелия Нинова честити Цветница на празнуващите

автор:Дума

visibility 9

Цветница е!

автор:Дума

visibility 240

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 835

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 966

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 937

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 833

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 867

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ