Корнелия Нинова:
Обезличаването на партийните идеологии може да е опасно
Кирил Петков поряза мераците на ИБГНИ и ДБ за предизборна коалиция
/ брой: 182
Опитът за обезличаване на идеологиите на партиите би могъл да бъде и опасен, предупреди председателят на БСП Корнелия Нинова. Думите ѝ са в отговор на заявката на Кирил Петков и Асен Василев да постигат леви цели с десни политики. Много ми се иска да видя как практически го разбират това, заяви тя в тв участие. Нинова не е съгласна с примера на Василев, че с дясна политика като актуализация на бюджета с намаляване на дефицита е осигурена и лява политика - пари за пенсии, самоосигуряващи се и за майките. "Актуализацията на бюджета, която внесе МС, е коренно различна от тази, която излезе от парламента. Министър Василев внесе намален дефицит и заради тази дясна мярка вътре нямаше пари за майчинството през втората година, което е лява политика, за самоосигуряващите се хора със свободни професии, което е също лява политика, както и за общините. Няма как с намален дефицит да постигнеш тези цели", обясни Нинова. Тя подчерта, че парламентът е върнал дефицита на 3,9% и така е успял да направи левите политики. Председателят на БСП попита дали новият проект ще даде останалите природни богатства на концесии, което е дясна политика, или ще споделя лявата мярка за повече държава в националните богатства - пътища, инфраструктура, води, плажове и това те да не се отдават на концесии.
Все още не сме чули левите цели на новата партия на доскорошните служебни министри по отношение на малките и средни предприятия, коментира Станислав Младенов, експерт в Съвета по икономика на БСП в София. Той припомни, че докато беше министър на икономиката, Петков трансформира безвъзмездните финансови средства, предназначени за помощ на малкия и среден бизнес, в заемен ресурс. По този начин намали риска в банковия сектор и направи услуга на едрия капитал, а това беше откровено дясна политика, смята социалистът.
Според Нинова промяната не се изчерпва в това да смениш директори на предприятия. Промяна е, когато влезеш в парламента и имаш смелостта да промениш закона, в който е записано, че могат да се дават авансово пари и да има "ин хаус" поръчки, заяви тя. По думите ѝ, когото и да смениш, след като в закона пише, че можеш да раздадеш 8 млрд. лв. "ей така", и следващите ще продължат. Тя припомни, че БСП има план какво трябва да направи едно правителство в първите си 100 дни, но новите партии не се вслушаха, а НС приключи без особен законодателен продукт.
Лидерът на левицата смята, че ИБГНИ и ДБ са избързали в желанието си за обединение с "Продължаваме промяната". "Може би виждат щета за себе си от новия проект - "Изправи се, БГ" да не влезе, а ДБ да се разцепи, и бързат да се предложат. Ние сме отворени за разговор, но ще искаме да видим програмата им", обясни тя. "На тези избори ние ще се явим като коалиция "БСП за България". Вече сме взели това решение и подготвяме регистрацията си. След това сме готови с всеки, с когото имаме сходни виждания за това какво е промяна, да водим разговори в парламента", категорична бе Нинова.
По-рано Мая Манолова от ИБГНИ направи заявка за предизборна коалиция с формацията на Петков и Василев, а Христо Иванов от ДБ дори поиска общи листи. Кирил Петков обаче поряза щенията им, но си остави вратичка за колаборация след вота. "Трябва да изясним принципите на бъдещата коалиция за управление. Не трябва преди изборите да се явяваме с обща листа, защото има хора вдясно, които никога не биха гласували за Мая Манолова. Има хора вляво, които не биха гласували за най-дясното. Ние явно ставаме новия център. Трябва да дадем пълна демокрация на избирателите да гласуват по цялата палитра - от "най-ляво до най-дясно", оправда се той.