Няма да отпадат маските на закрито
Да се ваксинират хората в напреднала възраст и с хронични заболявания, но не и здравите деца над 12 години, съветва проф. Кожухарова
/ брой: 103
Не се обмисля премахване на маските на закрито, заяви главният държавен инспектор Ангел Кунчев. Според него ваксинираните до момента 1,3 млн. българи не са достатъчно, за да се гарантира, че няма да има нова епидемиологична вълна. 12% са с първа доза, а 8% - и с двете.
Кунчев коментира и проверките на здравното министерство, като обясни, че също очаква яснота за високата смъртност в страната по време на пандемията. Той посочи още, че населението е застаряло, а здравният статус е лош. Относно ревизията на дейността на Националния оперативен щаб инспекторът поясни, че ако решенията не са били мислени, нямало да ги предлагат.
Кунчев потвърди, че не му е искана оставката и не вижда основание за това. По този повод новата съветничка на служебния здравен министър Стойчо Кацаров - проф. Мира Кожухарова, категорично отрече да заема мястото на доц. Кунчев. Тя смята, че трябва да се направи анализ на заболеваемостта от коронавирус и на мерките, което е рутинен процес. Според нея по време на управлението на пандемията е имало грешки, като даде пример, че при неголям брой болни е имало толкова много смъртни случаи. За Мира Кожухарова основната грешка е била, че в голяма част от периода не е имало епидемиологичен анализ, както и създаването на паника. Тя бе категорична, че пандемията не е приключила и през есенния сезон ще има увеличаване на циркулацията на вируса. Специалистката отново насърчи хората в напреднала възраст и с хронични заболявания да се ваксинират. Личното мнение на Мира Кожухарова е, че родителите на здравите деца над 12-годишна възраст не трябва да бързат да ги ваксинират.
Коронавирусната пандемия далеч не е приключила, предупреди и генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус след края на годишното заседание, което се състоя онлайн заради болестта. Организацията даде лесни за запомняне буквени наименования на ключови варианти на вируса. Британският вариант вече ще е обозначен като Алфа вариант, южноафриканският става Бета, бразилският - Делта, а индийският е Гама.