30 Юли 2024вторник03:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нужни са повече от двама нови кандидати за президент, за да се промени Иран

/ брой: 116

visibility 43

Рей Тейки*
Файненшъл таймс


Битката за приемник на Махмуд Ахмадинеджад като президент на Иран е пропита с интриги и драми. Различните политически групи се надпреварват да предлагат кандидатите си и да пишат платформи. Ако някой обърка изборите в Иран с истинска демокрация, режимът има на разположение многобройни механизми да гарантира "избирането" на предпочитания кандидат. В крайна сметка решението кой ще управлява ще се вземе в задните стаички на Ислямската република, а не в избирателните урни. И все пак двама много различни кандидати, старият революционер Акбар Хашеми Рафсанджани и противопоставящият се на управляващата върхушка Есфандиар Рахим Машаи, усещат, че могат да обърнат по някакъв начин системата.
Откакто пое поста върховен лидер през 1989 г., аятолах Хаменей настоява, че задачата на държавата е да опазва религиозните ценности и да не допуска обществен натиск да промени автократичната й структура. Той винаги се е надявал, че Иран ще се ръководи от политици, които се подчиняват на неговите преценки без протести, споделят догматичните му възгледи и го приемат като краен арбитър на всички спорове. Той не получаваше подобна почит нито от старите кадри на революцията, нито от реформатори като Мохамад Хатами, който заемаше президентския пост осем размирни години.
В търсене на послушно протеже аятолахът даде властта на почти неизвестния Ахмадинеджад, но получи поредното предизвикателство срещу авторитета си. Най-логичният избирател в Иран е наясно с изискванията за следващия президент - той трябва да спазва безпрекословно диктата на аятолаха.
През повечето време на изтеклата година президентският сценарий сякаш се разиграваше по предвидим начин. Невпечатляващ списък от второразредни министри, парламентаристи и кметове чакаха на опашката за почетната президентска служба. И тогава дойде периодът на реалната регистрация и включването на двама поне на пръв поглед непредвидими кандидати.
Политикът, който предизвика най-много вълнения в западните канцеларии, е Рафсанджани. Това не е необичайно за човек с прякора "Акула", с който той винаги е бил по-популярен в западните столици, отколкото по улиците на Техеран. Имайки предвид биографията му на политик, участвал в създаването на Ислямската република, връзките му с клерикалната общност и с търговската прослойка, той често е смятан за лидера с най-големи възможности да направлява кораба на държавата през бурни води.
Само че западната представа за Рафсанджани е изцяло основанd на непълно разбиране на начина, по който упражняваше властта. Като президент той усещаше необходимостта от промяна, но когато се сблъска със съпротивата на консерваторите, бързо отстъпи и изостави лично декларираните си принципи. Той наблягаше на развитието като императив, но не пожела да изгради ефикасна държава. Призоваваше за прагматична външна политика, но остана привързан към тероризма като държавнически инструмент.
Бащата на иранската бомба направи много за възстановяване на ядрената програма, докато използваше езика на умереността. За разлика от него Машаи има очевидно по-атрактивна платформа. Политик, който си пада по националистическите теми, който е обиждал клерикалите с внушението, че ислямът не изисква посредничеството на свещеници между Бог и вярващите, и е презиран от аятолах Хаменей, би изглеждал идеалният кандидат популист. Но връзките му с Ахмадинеджад и неговото деструктивно президентство при всички случаи ще намалят привлекателността му.
И накрая, двамата кандидати, които имат най-голям потенциал да разтърсят надпреварата, са спънати от собствени противоречия. Дори да им позволят да участват в изборите, е слабо вероятно да противостоят на кандидата на управляващата върхушка. Вече е невъзможно Иран да се реформира чрез своите конституционни клаузи или изборен процес.
Трудно е на този етап да се предположи кого ще миропомаже аятолах Хаменей за следващ президент. Много вероятно е да се спре на ядрения преговарящ Саид Джалили, известен с раболепието си пред върховния лидер, непреклонен идеолог и човек с ограничен интелект. В деформираното политическо съсловие, което аятолах Хаменей създаде, подобни качества са идеални за заемане на президентския пост.

* Авторът е лектор в Съвета за външни отношения

Състоянието на "Мини Марица-изток" се влошава

автор:Дума

visibility 856

/ брой: 142

Помощи за бизнеса, ако токът поскъпне над 180 лв/МВтч.

автор:Дума

visibility 792

/ брой: 142

Депутатите искат да влезем в еврозоната от юли догодина

автор:Дума

visibility 778

/ брой: 142

Лозари и винари излизат на протест

автор:Дума

visibility 765

/ брой: 142

Киев проси ток от Словакия, на която спря руски нефт

автор:Дума

visibility 817

/ брой: 142

Ултралеви виновни за жп саботажа във Франция?

автор:Дума

visibility 789

/ брой: 142

Китай с литературен кът в Националната библиотека

автор:Таня Глухчева

visibility 748

/ брой: 142

Накратко

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 142

Обръщение към българския народ*

visibility 793

/ брой: 142

Жалко за олимпизма

автор:Боян Бойчев

visibility 752

/ брой: 142

Горе главата – заедно няма кой да ни спре!

visibility 748

/ брой: 142

Българският сателитен синдром и Украйна

автор:Искра Баева

visibility 793

/ брой: 142

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ