Нула раждания предвижда бюджетът на "Шейново" за ноември и декември
/ брой: 87
Здравеопазването е социална дейност, която не може да се реализира без участието на държавата. Това не е пазарна дейност. Здравето и достъпът до здравни услуги е право. Това заяви председателят на БСП Сергей Станишев след срещата си със съсловни организации, Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз, Националната аптечна мрежа и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България. От името на БСП Станишев подписа меморандум за общи принципи и действия в здравеопазването с БЛС, а с Националната аптечна камара подписа споразумение за политическо сътрудничество. "В първите 6 месеца от началото на мандата съвместно с БЛС да се разработи и приеме Национална здравна стратегия за периода 2014-2020 г. Всички промени в нормативната база и стратегически решения в областта на здравеопазването да се съгласуват с БЛС, да се възстанови договорното начало, да се приеме закон за пациента са част от мерките, предвидени в меморандума.
Между 350 и 600 млн. лв. са задълженията на болниците, припомни Станишев и подчерта, че трябва да има политика на защитени държавни и общински болници. Нашето желание беше с този документ да покажем на всички политици, че здравеопазването трябва да бъде приоритет за всички, защото то е свързано с оцеляването на нацията и не може да се обвързва партийно, заяви д-р Райчинов. Според него само с две мерки може парите за здраве да станат 5% от БВП, без да бъде увеличавана здравната вноска: когато държавата стане стриктен платец и плаща реалните вноски за 9-те групи, които осигурява - пенсионери, деца, учащи, държавни служители, военни, полицаи, лишени от свобода и пр., и когато бъдат обхванати здравно неосигурените граждани. Българското здравеопазване е в колапс заради волунтаристката политика на ГЕРБ, категоричен е Станишев. Той припомни, че новата методика на НЗОК оряза значително болничните бюджети, като даде за пример АГ болницата "Шейново", в чийто бюджет са предвидени 0 лв. за дейности през последните два месеца на 2013 г.
Да бъде осигурен равен достъп на населението във всички части на страната до лекарства, е сферата, която е обсъждана между БСП и Националната аптечна камара. Председателят й Антон Велев представи виждането на асоциацията: да остане ограничението всеки собственик да има не повече от 4 аптеки, но само първите две да са в голям областен град, третата да е задължително денонощна, а четвъртата - в малко населено място. В момента от около 3300 аптеки в страната, близо 1700 са в София, подчерта Велев.