НС спря тормоза и рекета от колекторските фирми
В доклад на ДАНС проблемът е описан като заплаха за националната сигурност, заяви Корнелия Нинова
/ брой: 91
Юлия КУЛИНСКА
Парламентът прие на първо четене законопроекта на МС за събиране на вземания по потребителски договори. Той получи подкрепата на 106 депутати, 23 се въздържаха, против нямаше. Със закона се създават правила за дейността на дружествата за принудителни вземания. Предвижда се създаване на регистър на колекторските фирми, въвеждат се изисквания за минимален паричен капитал не по-малък от 500 хил. лв.
При представянето на закона вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията и лидер на БСП Корнелия Нинова посочи, че за пръв път се уреждат правата на потребителите, които досега бяха беззащитни срещу своеволията на колекторските фирми. Ако законопроектът бъде приет, хората няма да дължат повече от това, което са взели като кредит, освен законната лихва, и никой няма да има право да им слага такси и комисиони, поясни тя.
За първи път се намери мнозинство, което има куража да се изправи срещу 4 млрд. лева, подчерта Нинова. Тя призна, че законът не е съвършен и очаква между първо и второ четене да се направят подобрения. Нинова призова депутатите от опозицията, за да преосмислят позицията си и да подкрепят законопроекта, да прочетат в секретното деловодство на НС секретния доклад на ДАНС за колекторските фирми. В този доклад проблемът с колекторските фирми е описан като заплаха за националната сигурност, посочи Нинова.
Вицепремиерът уточни, че основното, което законът урежда, са потребителските и бързите кредити. Директивата на ЕС, която се отнася до банките, ще бъде транспонирана и кога ще стане това, ще реши НС, допълни тя. Ако не вярвате на мен, повярвайте на спецслужби, те са описали кой колко краде, изнудвайки българския народ по села и паланки, призова Нинова.
"Милиарди на годишна база се оборотират през т.нар. колекторски фирми. Някои от тях тормозят и рекетират хората, използвайки най-мракобесните методи. С този законопроект се слага край на това", заяви зам.-председателят на ПГ "БСП за България" Филип Попов. Той обясни, че законопроектът дава защита и брани авторитета и законните права на потребителите, като урежда в кои часове може да се звъни по телефона, въвежда високи критерии по отношение на етика и морал на хората, управляващи тези фирми, и урежда прозрачността и публичността на тяхната дейност.
"Сега ситуацията на този пазар е като в Дивия запад. Някакви хора без регламентация в малките часове не денонощието, без информация за длъжника, го тероризират, включително физически, с посещения на адреси и телефонни обаждания, и събират за 100 лв. дълг хиляди левове. Има десетки хиляди жалби до омбудсмана за това и естествено омбудсманът подкрепя законопроекта", подчерта депутатът от левицата Явор Божанков.
Потребители у нас са незащитени от законодателството и на нас се падна отговорността да поправим тези щети, заяви депутатът от БСП Емил Георгиев, който е и председател на Федерацията на потребителите. Той припомни, че броят на фирмите, които извършнат вземания, е 45, а регистрация в БНБ имат само 17.
Депутатите решиха срокът между първо и второ четене на законпроектът да е 28 дни.