НС решава за износа на оръжие за Украйна
"Продължаваме промяната" разширява формулировката с "военно-техническа помощ"
/ брой: 84
Депутатите решават днес дали България да предостави оръжие на Украйна. Зам.-председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" Калоян Икономов обяви вчера, че към предварителното проекторешение за предоставянето на техническа помощ за защитни цели ще се добави формулировката "военно-техническа" помощ. Той уточни, че парламентът не дава оръжие на никого, а мандат на Министерския съвет да реши какво да прави. Икономов призна, че по въпроса за военната помощ има поляризация в обществото, но тя била вследствие на дезинформация.
Късно снощи коалиционните партньори се събраха на "Дондуков" 1, за да уточнят позициите си за предоставянето на военна помощ за Украйна. Три от формациите във властта - "Продължаваме промяната", "Демократична България" и "Има такъв народ", подкрепят това да се случи.
БСП е против. Вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията и лидер на левицата Корнелия Нинова предупреди, че ако правителството вземе решение за изпращането на оръжие, тя ще напусне коалицията. В събота тя съобщи, че първо иска да изслуша премиера Кирил Петков и от него да разбере какво е поискал украинският президент Володимир Зеленски при посещението на нашата делегация в Киев. Нинова коментира, че по-голямата част от българите са против изпращането на оръжия в Украйна.
Преди коалиционния съвет Изпълнителното бюро на НС на БСП, коалиционните партньори в коалиция "БСП за България" и ръководството на парламентарната група обсъдиха позиция по износ на оръжия за Украйна и газовите доставки за България.
След завръщането си от посещението си в Украйна премиерът Кирил Петков съобщи, че украинският президент Володимир Зеленски е поискал от България само ремонт на повредено и старо въоръжение със съветски произход. Според министър-председателя това може да бъде печеливша ситуация и за двете страни, тъй като би създала работа за два военни завода в България, специализирани в това - "Терем" и "Авионамс". Поръчките в тях са намалели след промяната на ситуацията в Сирия, а и повечето оръжейни заводи в Украйна са унищожени, коментира Петков.
На извънредното заседание на НС ще бъдат изслушани и министър-председателят и министърът на енергетиката, изпълнителните директори на БЕХ ЕАД, "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", председателя на КЕВР и ръководителите на ДАНС и ДАР във връзка със спирането на доставките на природен газ от "Газпром експорт".