20 Юли 2025неделя08:26 ч.

НС одобри разполагането на батальон на НАТО у нас

/ брой: 81

автор:Юлия Кулинска

visibility 164

Депутатите ратифицираха споразумението за разполагане на свързочен батальон на НАТО в България. Комуникационно-информационната система, или т.нар. модул на НАТО, ще бъде изграден в Горна Малина. Предложението беше подкрепено от 120 народни представители, 21 бяха против, а 5 се въздържаха. То не беше подкрепено от 10 депутати от БСП и 11 от "Атака" бяха против. След като споразумението беше гласувано на първо четене, то получи подкрепа и на второ по ускорената процедура.
Двуполюсният модел отстъпи мястото на еднополюсния свят и днес е безспорно, че еднополюсният свят е в криза и всички сътресения и турбулентни процеси са резултат от нея, заяви Георги Божинов от БСП. Според него въпросът е къде ще се ситуира България и дали тя ще заеме своето достойно място в глобалния свят, където ще отстоява интересите си. Той предупреди, че една държава се е превърнала в единствен фактор, иска да запази на всяка цена и с всички средства своето изключително поведение в света и превръща НАТО в инструмент на своите цели, визирайки САЩ.
Тезата на мнозинството е, че България става мишена на външните фактори, ако не разположим натовския модул у нас, заяви Валери Жаблянов от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ и попита кои точно са те. "Страната е заобиколена от сигурност. Турция, която е наш съюзник, е въоръжена до зъби. Не разбирам притесненията на мнозинството, че съюзниците ни ще ни нападнат", поясни Жаблянов.
ДУМА припомня, че през 2009 г. Военният комитет на Алианса взе решение у нас да бъде сформиран национален мобилен комуникационен модул в състава на Втори свързочен батальон на НАТО. Личният състав на този модул на наша територия ще се състои от 2-ма офицери и 55 сержанти и войници, които се осигуряват от страната домакин.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 7778

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 7264

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 8840

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 8166

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 7753

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 7820

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 7657

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 7812

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 8028

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 8579

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 8157

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ