19 Май 2024неделя22:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

НПО настоява за по-добри родилни и следродилни грижи за майките

Над 40% от жените у нас раждат със секцио, а в частните болници - до 85%

/ брой: 188

автор:Аида Ованес

visibility 726

Необходима е цялостна промяна за подобряване на родилните и следродилните грижи за майката, категорични са представители на неправителствени организации (НПО). Няколко организации, сред които сдружение "Родилница" и фондация "Родители за родители" представиха проекта си "Стратегия за дългосрочна застъпническа кампания за спазване на човешките и гражданските права в майчиното здравеопазване". Проектът е финансиран с европейски средства, а целта му е да се задейства диалогът между МЗ и НПО. От неправителствения сектор припомниха, че в Хърватия е имало подобен проект, представен на тамошното МЗ, което незабавно организирало ежемесечни квалификационни курсове на АГ персонала във всички родилни домове в страната, разпоредена била проверка на всички болници за спазване на правата на жените, които раждат, както и разработването и разпространението на информационни материали.
Докладът на Изпълнителната агенция "Медицински одит", който излезе през миналия месец, сочел, че около 50% от оплакванията са свързани с неспазване на процеса на информирано съгласие. Желанията и нуждите на майките не се вземат предвид.
Липсва превенция на усложненията и недоносеността на бебетата, коментира управителката на фондация "Родители за родители" Миглена Делчева. Тя е категорична, че на практика раждането у нас е платено, но никой не пита за качеството на услугата, в много болници масово се дават антибиотици на новородените заради вътреболничните инфекции. Около 40% от ражданията у нас са със секцио, а в частните болници този процент стига и до 70-85. Това е животоспасяваща операция, не може такъв процент от ражданията да са застрашени, което ни навява на мисълта, че самите жени избират този начин и не са информирани за последствията за тяхното здраве и това на децата им, коментира Нели Мутафова, зам.-председателка на сдружение "Родилница". По думите й вече се знае, че за децата, родени с цезарово сечение, има по-голяма вероятност от респираторни заболявания в ранна възраст и автоимунни - в зряла.
Като важен проблем, на който не се обръща внимание, Делчева подчерта липсата на компетентна медицинска помощ за бебето и майката между петия ден от раждането и навършването на първия месец. След като на 5-ия ден педиатър посещава бебето у дома за не повече от 30 мин., в следващите 25 дни до първата консултация не се знае какво се случва, каза Делчева. По думите й няма механизъм, по който да се се хванат проблемите в тези 3 седмици, те се откриват по време на първата консултация, но понякога е късно. Макар да са предвидени всеки месец детски консултации, няма консултация за майката, а между 2 и 8 седмица след раждането жените обикновено развиват следродилна депресия, която може да има тежки последици. Делчева е категорична, че акушерките имат необходимите познания, умения и квалификация, за да помогнат за подобряване на следродилните грижи за майката и бебето през първия месец след раждането, в който е предвидена само една консултация с педиатър.
Раждаемостта от началото на годината е паднала с 2% в София и с повече от 27% във Видин спрямо м.г., подчертаха от неправителствените организации. Те прогнозират, че се очакват ниски нива на раждаемост за годината, но въпреки това раждащите жени все още не са в центъра на грижите.
Трябва да се предприемат всеобхватни действия за преосмисляне на остарелите методи за предоставяне на родилни грижи. От НПО призовават за достъпна и уважителна грижа, която използва доказани медицински методи и отхвърля остарелите и вредни практики. От организациите съобщиха, че в 2 болници в София отказват бъдещият баща да присъства на раждането, а в останалите това е ВИП-услуга и се плаща. Вредна практика е и отделянето на бебето от майката, убедени са от НПО.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ