Ново начало в лошото
/ брой: 31
Таня ГЛУХЧЕВА
Винаги трябва да се търси положителното и при най-големите бедствия. Макар това понякога да се оказва много трудна задача. Но животът следва свой естествен ход, който не се подчинява на човешките решения, източни или западни политики, неправителствени организации и разни експерименти.
Бяхме и все още сме свидетели на това как от САЩ и къде ли още не критикуват талибаните за отношението им към жените, че ги ограничават по отношение на образование, свобода и за какво ли не. Горе-долу такава реторика имаше и по време на световното първенство по футбол в Катар. Към списъка можем да добавим и протестите в много страни срещу моралната полиция в Иран. Всичко това промени ли нещо? Не.
Истинската промяна, макар и вероятно временна, дойде в самия арабски свят в засегнатите от земетресението места.
Различни сайтове разпространяват снимки на жени, които макар и все още облечени в бурки, вече имат различна роля в обществото. Останали без покрив над главата си, загубили съпруг, баща и други близки и роднини, днес те нямат на кого друг да разчитат освен на себе си. От покорната, безволева омъжена жена и майка, мислила доскоро единствено как да не разгневи мъжа си и да му осигури наследници, днес тя се превръща в глава на семейството. Да, това не важи за всички, да, това е само на определено място в Сирия, да, не се знае колко време ще продължи, но... е начало.
И се случва без някой някъде да твърди, че се бори за правата на тези жени. Без да се налага да "им се отварят очите, че не живеят добре или според демократичните ценности". Затова, когато целият този ад след земетресението свърши, когато кошмарът приключи - тези жени никога повече няма да бъдат същите. Ще са го показали на себе си, ще са се доказали и пред оцелелите мъже.