11 Февруари 2025вторник17:03 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На снимката - Апостол Минчев

Новият шеф на АПИ уволнен за саботаж

Дават пътната агенция на прокурор заради необезпечени договори за 2,9 млрд. лв.

/ брой: 138

автор:Дума

visibility 2105

Регионалният министър Виолета Комитова уволни назначения преди около два месеца председател на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Апостол Минчев. Като причина за решението се посочва "проявеното от него своеволие да спре всички строителни дейности на агенцията". От регионалното министерство съобщават, че инж. Минчев е разпоредил писмено преустановяването на работата и изтеглянето на техниката до второ нареждане. По този начин досегашният шеф на АПИ си е позволил да води политика, която е в разрез с политиката на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Писмото за спиране на всички проекти, свързани с ремонти и реконструкция на републикански пътища, на практика блокира дейността на фирмите.

Заповедта на Минчев изглежда като саботаж на работата на МРРБ, заяви пред БНР министър Комитова по повод уволнението. "Трима от управителния съвет на АПИ бяха в министерството и разговаряхме по проблеми на агенцията и те не ме уведомиха, че имат намерение да извършват това, след което си отидоха в службата, където са издали тази заповед, която считам за своеволие, да спре всички строителни дейности на АПИ, и смятам, че много противоречи на политиката на МРРБ", обясни министър Комитова. По думите ѝ усилията на министерството са насочени в търсенето на средства, за да не се спират строежи, а уволненият Минчев е направил точно обратното. Виолета Комитова обясни, че Апостол Минчев ѝ е бил препоръчан от зам.-министър Тодор Анастасов да оглави АПИ: "Може би се предоверих, за което много съжалявам, и сега съм много разочарована", каза регионалният министър. Тя уточни, че не е разговаряла сега с Минчев, но и в предишни разговори с него не е оставала удовлетворена.

Минчев бе назначен за шеф на директорския борд на АПИ през май на мястото на предишния председател Георги Терзийски. Бившият директор на "Летище София" Веселин Пейков и настоящият на Областното пътно управление в Плевен Ивайло Денчев попълниха останалите две вакантни места, които преди това бяха заети от инж. Кирил Досев и проф. Олег Асенов.

Междувременно министерството на финансите съобщи, че министър Асен Василев и Виолета Комитова са изпратили сигнал до главния прокурор за действията на Агенция "Пътна инфраструктура", свъзани с харченето на пари от държавния бюджет. Към сигнала са приложени доклади към управителния съвет на АПИ от директора на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в агенцията, които съдържат допълнителни и извънредни задания за ремонти. Според министрите решенията на ръководството на пътната агенция да възлага изпълнението на дейности при липса на финансови средства за изплащане на извършената работа са приети в отклонение от нормативно установените правила. В сигнала се посочват случаи на значително надхвърляне на прогнозната стойност на договори, сключени с обществени поръчки. В 40 договора общото надвишение е 2,9 млрд. лв. над стойността на договорите. Според справка на АПИ при одобрен бюджет на агенцията за текущ ремонт и поддръжка за 2021 г. от 382 млн. лв. тя е възложила дейности на стойност близо 2,9 млрд. лв., като от тях 1,45 млрд. лв. са поети ангажименти през 2021 г. и 1,4 млрд. лв. са за 2022 и следващи години. С това са нарушени Законът за публичните финанси, Законът за финансово управление и контрол в публичния сектор и Законът за обществените поръчки.

Коментар - в статията на Валентин Георгиев "Така се прави!".


Тази година ще бъде въведен в експлоатация язовир "Луда Яна"

автор:Дума

visibility 1592

/ брой: 27

Кредитите с ръст от 14,6% за година, депозитите - с 10,1%

автор:Дума

visibility 1590

/ брой: 27

Обществени поръчки за над 132 млрд. лв. са обявени за 5 г.

автор:Дума

visibility 1590

/ брой: 27

Производството се сви с близо 4%

автор:Дума

visibility 1507

/ брой: 27

"Свободна Европа" и "Гласът на Америка" да бъдат закрити

автор:Дума

visibility 1665

/ брой: 27

Партията на Албин Курти печели вота в Косово

автор:Дума

visibility 1550

/ брой: 27

Президентът на Румъния подаде оставка

автор:Дума

visibility 1589

/ брой: 27

Накратко

автор:Дума

visibility 1633

/ брой: 27

За семки и бонбонки

автор:Аида Паникян

visibility 1629

/ брой: 27

Трудни истини

visibility 1623

/ брой: 27

За положението с тока

visibility 1625

/ брой: 27

Възраждане на БСП като водеща политическа сила!

автор:Дума

visibility 1632

/ брой: 27

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ