23 Февруари 2026понеделник01:31 ч.

Тне Diplomat:

Новите руски бойни ледоразбивачи ще накарат САЩ да се замислят

/ брой: 105

автор:Желязко Тенчев

visibility 3496

Най-новите руски унивесални патрулни кораби за арктическата зона от проект 23550 ще разполагат на въоръжение с крилати ракети, пише The Diplomat, като цитира командващия на Бреговата охрана на САЩ адмирал Пол Цукунфт. "В момента Русия разполага с 40 ледоразбивача и се готви до 2020 г. да пусне на вода два патрулиращи кораба от ледови клас с крилати ракети на борда", твърди Цукунфт. На 19 април т.г. руските "Адмиралтейски корабостроителници" започнаха строителството на първия кораб от проекта 23550, който получи името "Иван Папанин", пише изданието, цитирано от RT. Очаква се изграждането на втория плавателен съд от този клас да стартира през тази или в началото на следващата година. Процесът отнема около три години, което означава, че те ще са готови до 2019 или 2020 г. Очаква се "Иван Папанин" с водоизместимост 7000 т да разполага с автоматична артилерийска установка от типа АК-176МА, калибър 76 мм, както и до осем свръхзвукови противокорабни ракети ЗМ-54 "Калибър". На борда му ще има и хангар за хеликоптер Ка-27 за борба с подводници. До момента обаче от  руското военно министерство не са потвърдили информациите за въоръжението на новите плавателни съдове, отбелязва "Дипломат". Според източник от военното ведомство в Москва новият кораб ще бъде не просто въоръжен ледоразбивач, а "пълноценен боен кораб", отговарящ на всички изисквания за въпросния клас плавателни съдове. "Трябва да преразгледаме възгледите си за ледоразбивачите", твърди Цукунфт.
"Трябва да оставим запас от допълнително място и водоизместимост, както и да разполагаме с резерв от енергийно осигуряване, ако искаме да разполагаме крилати ракети на нашите кораби", смята той.



Руски унивесален патрулен кораб за арктическата зона от проекта 23550

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 7176

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 10239

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 7915

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 8398

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 6871

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 8528

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 8186

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 8347

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 9308

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 7342

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ